Při rozhodování jakou trampolínu koupit hraje často hlavní roli cena. Předesílám, že tento parametr si necháme až na konec. Pojďme se podívat na další důležité vlastnosti trampolíny s ochrannou sítí, jakými jsou průměr, typ konstrukce a použité materiály. U trampolíny na dětské hřiště a do školky pak hrají roli také garantované certifikace.

Jaký je ideální průměr trampolíny?

Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Pokud máte více dětí, nebo pokud si má na trampolíně zaskákat salta i dospělý, je vhodné volit průměr trampolíny od 330 cm výše.
Umožňuje-li to rozpočet a hlavně prostor na zahradě, je nejlepší sáhnout po rozměru 430 cm. Na tuto trampolínu s ochrannou sítí se vejde i šest velkých dětí, takže o prostor není nouze. Může se to zdát jako zbytečné plýtvání místem, ale i jeden člověk tento prostor skvěle využije, pokud se učí náročnější kombinace salt.
Jestliže sami nemáte ambice ke skákání, velké skupiny dětí nehostíte a máte doma jedináčka, menší trampolína může také splnit účel.

Trampolíny Berg
Nabídka nejkvalitnějších trampolín

Volba konstrukce trampolíny

Klasická, nebo bezpružinová „Springfree“ trampolína? A co zakopaná „inground“ trampolína? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých řešení?

Zahradní trampolína s pružinami

Klasická trampolína s pružinami a ochrannou sítí je léty prověřenou konstrukcí. Lze ji snadno doplnit o ochrannou síť pro

Zahradní trampolína
Trampolína s ochrannou sítí

maximální bezpečnost.
Výhodou je široká nabídka modelů, zahrnující zakopané trampolíny, i modely v řádu jednotek tisíc korun. Zde si dovolím varovat, že trampolíny s ochrannou sítí pod 10 tisíc bývají často pochybné kvality a dlouho vám nevydrží.
Nevýhodou jsou právě nedostatky levných modelů, které laik nemusí na první pohled vidět. U těchto nekvalitních trampolín se tak stát, že se po pár pádech odhalí ochranný límec a skokan se skřípne mezi pružiny. Stejně tak ochranné sítě zde nebývají příliš kvalitní.

Bezpružinová „SpringFree“ trampolína

Bezpružinová trampolína „SpringFree“ si buduje své místo na trhu již od roku 2003. Nabízí velice bezpečný design díky absenci klasických pružin. Ochranná síť je nedílnou součástí trampolíny a poradí si i s urostlým skokanem. Riziko úrazu o tyč ochranné sítě je nulové, jelikož tyče se při pádu hýbou zároveň se skokanem.

Trampolína s lamelami místo pružin
Bezpružinová SpringFree trampolína

Nevýhodou bezpružinové SpringFree je velice vysoká cena (cca 30 až 40 tisíc korun). Pokud skáče člověk uprostřed vysoko, nemůže se střídat s lidmi u kraje trampolíny, jelikož by ho brzdili a nedobrovolně skákali s ním. Při dopadu na okraj trampolíny je zde z principu znatelný pohyb do strany, ve směru lamel.

Druhá nevýhoda bezpružinové trampolíny SpringFree je skutečnost, že nerozumné dítě může zvenku strčit ruku mezi lamely, zatímco někdo další skáče. Takový zážitek může být dost bolestivý…
Výhoda je nasnadě, a to opravdu vysoká bezpečnost pro děti uvnitř SpringFree trampolíny.

Zakopaná trampolína

Zakopaná trampolína je ideální pro majitele zahrad, kde by klasická trampolína kazila její ráz. Jelikož je v úrovni terénu, není potřeba ji doplňovat ochrannou sítí, takže ve výsledku ušetříte. Pokud však máte o své děti i přesto velký strach, lze zakopanou „inground“ trampolínu snadno doplnit o ochrannou síť.

Zakopaná inground trampolína Berg
Zakopaná trampolína

Ochranná síť

Kupujete-li trampolíny s cenou nad 10 tisíc korun, bývají sítě zpravidla z poměrně kvalitních materiálů. Levnější sítě však trpí značnou degradací důsledkem UV záření a dítě nimi může prolétnout skrz, ačkoliv tomu celý rok nic nenapovídalo.
Kvalitnější modely mají síť pořádně vypnutou a její nosné tyče jsou vyhnuté směrem ven. Tím nabízejí skokanům více prostoru uvnitř. Prozkoumejte také tloušťku polstrování tyčí. Mějte na paměti že u těch levnějších je možné se o ně i přes síť praštit.

Důležitý je také průchod v síti.

Prohlédněte si kvalitu průchodu do sítě. Levnější trampolíny se spoléhají na plastový zip, který po pár pádech může povolit. Například trampolíny Berg proto nabízejí vlez, ve kterém se obě části překrývají a který plní svou funkci, aniž by ho bylo potřeba zapínat.

Nakonec se ještě zmiňme o trampolínách, které v rámci bezpečnosti upínají bezpečnostní síť k vnitřnímu obvodu ochranného límce. Zde je několik nevýhod:

Nepraktické upevnění bezpečnostní sítě
Nepraktické upevnění bezpečnostní sítě
  • Skokan se cítí stísněně.
  • Pokud se chce na trampolíně střídat více dětí, budou muset všechny čekat venku, jelikož by tlumily skokana uprostřed.

Ochranný límec pružin

Ochranný límec je jedním z míst, kde je vidět výrazné šetření na materiálech. Trampolíny nad 15 tisíc mají límce nesrovnatelně pevnější a tlustší, než trampolíny za poloviční cenu. Úspora na materiálech nemusí být vidět na první pohled, ovšem po pár pádech do prostoru pružin, nebo po roce střídání slunce, deště a nedejbože i sněhu límec zchátrá a nemusí pružiny pevně zakrývat. Skřípnutí do pružiny přitom může být skutečně nebezpečné.

Porovnávejte tloušťku límce a kvalitu jeho uchycení.

Délka pružin trampolíny

Pokud to s trampolínou myslíte opravdu vážně, prohlédněte si i její pružiny. Měly by být skutečně masivní, alespoň 20 cm dlouhé. To už je ale spíše detail, který se odvíjí od předchozích parametrů. Pokud si koupíte kvalitní trampolínu BERG za 20.000,- Kč, je jasné že bude mít i kvalitní pružiny. Pokud se rozhodnete pro variantu za 8.000,- Kč, budete rádi, pokud vydrží 2 roky.

Držím palce s výběrem a SKOKU ZDAR!
Daniel Fajmon – skokan týmu HOPsej.cz

Sdílejte
Předchozí článekJak kupovat levné letenky
Další článekNáhlavní mikrofon SAMSON SW7ASCE

5 KOMENTÁŘE

  1. Dlouho jsem vybiral trampolinu na zahradu. U vsech se pise ze se maji na zimu uklizet coz vim ze bych neudelal ze ji nemam kam dat. Nakonec jsem vybral zemni trampolinu sice drazsi ale skace, tak ze z te vysky mam strach :D. Hlavne ji mam uz 3 roky na zahrade a nestaram se o ni a porad 100% funkcni. Muzu jen doporucit!

ZANECHAT ODPOVĚĎ