Říkat že se LED žárovky vyplatí díky až 90% úspoře energie a mnohonásobně delší životnosti, nezávislé na počtu zhasnutí, asi nemá smysl. Pojďme si tedy rovnou říci podle čeho vybírat.

18 W LED žárovka je jako 100 W klasická?

Hned úvodem zboříme jeden z mýtů. Nenechávejte se zást podobnými převodními tabulkami a koeficienty. Jelikož se LED technologie neustále vyvýjejí, podobné historické tabulky už nemusí platit. Moderní LED žárovky totiž nabízejí při stejném výkonu mnohem více světla. Proto se při výběru žárovky orientujte spíše parametrem svítivosti.
Jak vidíte na obrázku, klasickou 100 W žárovku nahradí LED žárovka, se svítivostí alespoň 1300 lm [Lumen].

Přepočet klasické žárovky na LED
Tabulka ekvivalentů LED žárovky

Pozor na staré technologie

Při nákupu si dejte pozor, abyste se nenechali zmást nekalými praktikami prodejců, kteří se zbavují levných LED žárovek z diod s kloboučkovým vrchem. Tyto žárovky jsou méně efektivní a na balení často chybí údaj o svítivosti.

ŽÁROVKY BEZ OZNAČENÍ SVÍTIVOSTI JSOU PODEZŘELÉ A RADĚJI JE NEKUPUJTE.

Pokud si koupíte žárovku na základě údaje o výkonu, můžete být nemile překvapeni slabou svítivostí. Tito prodejci často na krabičce uvádějí ekvivalent nahrazené klasické žárovky, ke kterému došli pochybným výpočtem.

Patice LED žárovky

Typy patic LED žárovek
Závity žárovky

Zde asi netřeba psát mnoho mouder. Zásadním parametrem pro výběr správné žárovky je její patice. Zkontrolujte stávající svítidlo a určete typ patice dle obrázku vpravo.

Pokud jste nenašli svoji patici, zajděte se starou žárovkou do prodejny, kde Vám mohou nabídnout redukci.

Chromatičnost světla

Chromatičnost, neboli tepota/ barevný odstín světla LED žárovky se nejčastěji definuje takto:

teplá bílá: odpovídá barvě světla, které vydává klasická žárovka, tedy teplé, žluté světlo (2700-3500K)

denní bílá: odpovídá barvě přirozeného denního, jasně bílého světla (5000-6000K)

studená bílá: odpovídá barvě studeného, až do modra zbarveného světla (7000-8000K)

Teplé vs. studené světlo
Teplota „Chromatičnost“ světla

Úhel svícení

Standardně můžete pořídit žárovky s úhlem svícení od 30° do 270°. Záleží na účelu světla. Dekorační bývají často bodová, ovšem na čtení bude rozhodně příjemnější žárovka s větším úhlem svitu.

Zde je náš průvodce výběrem žárovky u konce. Pro ty zvídavější připojujeme ještě pár technických definic dalších parametrů žárovek.

Další pojmy, související s LED žárovkami

Svítivost LED žárovky (Candela)Hustota světelných paprsků LED žárovky. V podstatě se jedná o hustotu světla, které vyzařuje LED žárovka v určitém úhlu. Svítivost se u LED žárovek uvádí zpravidla jako jedna hodnota, která platí pro určitý úhel svitu (např. 45stupňů), nebo je předkládán graf, na kterém jsou zaznamenány hodnoty svítivosti do všech úhlů.

Světelný výkon – světelný tok LED žárovky (Lumen):Světelný výkon vyjadřuje celkový světelný výkon LED žárovky vyzářený do všech směrů. Tato jednotka je pro posouzení celkového výkonu LED žárovky nejvhodnější a také nejrozumnější z hlediska porovnání výkonu klasické vláknové žárovky a LED žárovky

Osvětlení LED žárovky (Lux):Jedná se o celkový světelný výkon LED žárovky, který dopadne na jednotku plochy. Pokud tedy potřebujete osvětlit určité místo, jako je pracovní plocha kuchyňské linky, pracovní stůl apod., je ideální porovnávat jednotlivé LED žárovky podle hodnot Osvětlení (Lux), které jsou schopné poskytnout na dané ploše.

Světelná účinnost LED žárovky (lm/W):Hodnota celkového světelného výkonu LED žárovky na 1Watt spotřebované energie. Za pomoci této hodnoty se dá velmi rychle porovnat energetická účinnost různých typů LED žárovek. U běžných vláknových žárovek jsou hodnoty světelné účinnosti v rozmezí od 10 do 18 lm/W. U LED žárovek je to rozsah od 50 až do asi 150lm/W (nicméně hodnoty nad 100lm/W platí pro finančně velmi nákladné LED žárovky).

LED žárovky v akci se slevou na Alze

podle čeho vybírat LED žárovky
Klikněte na obrázek a prohlédněte si aktuální nabídku LED žárovek se slevou na Alze

Našli jste zde odpovědi na všechny své otázky? Pokud ne, využijte diskuse pod článkem a zeptejte se nás.

Sdílejte
Předchozí článekPodle čeho vybírat televizi
Další článekZkušenosti s Chromebookem

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ