Shrňme si hlavní nevýhody konkurenčních varných desek:
Elektrický vařič: Vysoká tepelná setrvačnost (dlouho se zahřívá a dlouho stydne) je hlavním důvodem nízké energetické účinnosti. Je zde také vyšší riziko popálení, jelikož nic nemusí signalizovat vysokou teplotu.
Plynový sporák: Mnoho tepla uniká po stranách, což má opět za následek nižší účinnost (Až o 50% nižší než u indukce). Výhodou je nízká pořizovací cena, již od jednotek tisíc.

Jaké jsou výhody indukční desky?

Hlavní výhodou je skutečnost, že nedochází k ohřívání varných zón. Ohřívá se totiž přímo dno hrnce, ve kterém pomocí magnetizmu vznikají takzvané indukční proudy. Pokud tedy na varnou desku položíte ruku, nespálíte se i když je zapnutá.
Nejdražší desky jsou bez vymezených varných zón. Ani ty největší hrnce zde nepřečnívají mimo varnou plochu a rovnoměrně se ohřívají po celé délce.

Jak vybírat indukční varnou desku?
Indukční deska je bezpečnější

Jak velkou varnou desku zvolit?

Celkový rozměr a počet plotýnek je samozřejmě jedním z hlavních parametrů výběru indukční desky. Pokud již máte vybranou kuchyň s předpřipraveným otvorem na desku, není co řešit. Dvoučlenné domácnosti, ve kterých vaření nepatří mezi priority mohou sáhnout po menších deskách. U těch je výhodou nižší cena i snadnější instalace, viz. další odstavec.

 

Napájení indukční desky

Od počtu plotýnek se může odvíjet také na potřebné napájení. Menší varné desky do 2 plotýnek se spokojí zpravidla s klasickou zásuvkou na 230 V. Větší varné desky vyžadují zapojení do dvou nezávislých 230V zásuvek (400V), nebo častěji do třífázové zásuvky. Tu nemá k dispozici každý. Proto se před nákupem poraďte s prodejcem, zda nebude se zapojením vybraného modelu problém.
Některé desky se dokážou přizpůsobit a po zapojení na 230 V

Praktické funkce indukce

Zde je přehled praktických funkcí, které byste mohli při výběru desky vyžadovat:

  • časovač ( může být i pro každou zónu zvlášť)
  • funkce stop&go (pro rychlé zastavení a opětovné spuštění zóny)
  • rozpoznání velikosti hrnce
  • indukční zóny s funkcí zesílení výkonu (Power Boost)
  • automatické bezpečnostní vypnutí (Nehrozí vzplanutí zapomenutého oleje)
  • ukazatel zbytkového tepla
  • Indukční varná deska bez vymezených varných zón
  • časovač Eco (šetří energii využitím zbytkového tepla varné desky během posledních minut vaření)

Ovládání indukční varné desky

Pokud je to možné, ovládání si předem vyzkoušejte. Ideální je ovládání pro každou plotýnku zvlášť – u některých se musí nejdřív přecvakáním dojet na konkrétní plotýnku a potom teprve u ní volit teplotu, což je poměrně zdlouhavé. Některé varné desky nabízejí dokonce i barevné displeje pro přehlednější ovládání. Setkáte se také s klasickými knoflíky, které se ale hůře umývají.

Indukční varná deska se slevou na Alze

indukční varné desky se slevou
Klikněte na obrázek a prohlédněte si aktuální nabídku indukčních desek ve slevě v akci na Alze

Nádobí na indukční vařič

Závěrem ještě nutno zdůraznit, že ne každý hrnec je vhodný pro indukční vaření. Pokud jste doposud využívali plynový sporák, možná vás čeká ještě indukce do vhodného typu nádobí.

Byl pro vás článek užitečný? Máte další dotazy, nebo vlastní zkušenosti? Podělte se s námi o ně v diskusi.

Sdílejte
Předchozí článek233 nejlepších videí v 6 minutách
Další článekMikrovlnná trouba - Jak vybrat?

1 komentář

  1. […] Pokud zařizujete kuchyň, možná řešíte dilema plyn vs. elektřina. Obecně platí, že plynové vařiče pořídíte na nižší cenu. Ta je však vykoupena nižší efektivitou, pohybující se mezi 30 až 60%. To znamená, že až 70% energie není využito. Elektrické vařiče mají nevýhodu v pomalejší regulaci než je tomu u plynu. Účinnost je u nich mezi 50 – 60% a doba vaření se o něco prodlouží. Indukční desky jsou sice nejdražším řešením, ovšem jejich efektivita dosahuje až 90%. Ohřívají pouze dno hrnce. Přečtěte si více o výběru indukční desky. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ