Projektor na filmy, nebo firemní prezentace?

První věcí, kterou si musíte před nákupem projektoru promyslet, je způsob jeho využití. Na firemní prezentace nepotřebujete full HD rozlišení. V případě že vám stačí uhlopříčka 2 metry, není potřeba vybrat projektor s rozlišením HD ready, čímž se dostanete na cenu i pod 5.000,- Kč. Pokud se svojí prezentací objíždíte firmy, může se vám hodit lehký přenosný projektor, využívající namísto klasické lampy LED diody. Nižší svítivost je vykoupena až desetinásobnou životností a vyšší odolností.

Chcete-li projektor na promítání filmů namísto televize, je dobré vybrat projektor s rozlišením alespoň HD ready. Zde záleží na plánované velikosti promítacího plátna. Pro šířku obrazu do 2,5 metru bohatě staří HD ready. Pro větší plátno je vhodnější FULL HD projektor.

Fyzické vs. maximální rozlišení

Pokud přemýšlíte jaký projektor koupit, zajímejte se o fyzické rozlišení projektoru. Maximálního rozlišení je dosaženo umělým dopočítáváním obrazových bodů a jedná se spíše o marketingový trik výrobců.

DLP, LCD, nebo LED technologie

Zde nebudeme zabíhat do technických detailů. Koho zajímá vnitřní uspořádání obou hlavních principů, může si přečíst článek DLP vs. LCD projektor. LED přístroje se pak liší použitím LED diod namísto klasické projektorové lampy.
Podívejme se na výhody a nevýhody jednotlivých technologií:

DLP projektor - princip
Princip DLP projektoru

DLP projektory

DLP projektory mohou být jednočipové, nebo tříčipové a nabízejí vyšší stálost obrazu.

Klady

+ vysoký kontrast
+ barevná přesnost
+ nehrozí mrtvé pixely

+ nízká poruchovost
+ Časem se nesnižuje kvalita obrazu

Zápory

– hrozí tzv. duhový efekt (nehrozí u 3DLP)
– vyšší zahřívání

 

LCD projektor - princip
Princip LCD projektoru

LCD projektory

Výhodou LCD projektorů je nižší cena a větší nabídka funkcí.

Klady

+ menší cenový rozdíl mezi HD ready a FULL HD
+ výborná barevnost
+ vyšší životnost lampy

+ tišší než DLP
+ nehrozí duhový efekt

 

Zápory

– citlivé na prach
– viditelnější rastr
– nižší kontrast
– mohou se objevit mrtvé body
– časem se zhoršuje kvalita obrazu (stálost barev)
– horší podání černé než DLP

 

LED projektory

Ideální dataprojekotry pro přenášení a občasné použití v místnostech s možností zatemnění.

Klady

+ životnost lampy
+ nízká hmotnost
+ nízká spotřeba
+ možnost provozu na baterie
+ odolnost proti otřesům

Zápory

– nízká svítivost

 

 

Jakou svítivost a kontrast projektoru

Svítivost (správné označení je světelný tok) pro noční promítání filmů by měla být alespoň 2000 ANSI lumenů. Pro promítání ve dne pak 2700 ANSI. Čím vyšší svítivost, tím méně nám bude vadit venkovní světlo. Nutno však myslet i na to, že příliš velký světelný tok ve zcela zatemněné místnosti může někomu vadit. Většina projektorů však disponuje EKO módem s nižším svitem.

Kontrastní poměr udává poměr mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem obrazu. Čím vyšší poměr, tím lépe, ovšem teto parametr by neměl být při výběru stěžejním. Někteří výrobci udávají hodnoty, které ani lidské oko nedokáže rozlišit.

Projekční vzdálenost

Některé projektory jsou určeny k promítání z desítek metrů, jiným stačí dva metry k vytvoření velkého obrazu. Ke korekci slouží také zoom. Čím vyšší vzdálenost, tím nižší bude jas. Proto je dobré vybírat modely s kratší promítací vzdáleností.

Lens Shift – důležitá funkce promítačky

Pokud nemáte možnost umístit projektor přesně naproti plátnu, uvítáte funkci Lens Shift. Díky ní lze posunout promítaný obraz do stran i vertikálně, aniž by byla dotčena jeho kvalita.
Díky této funkci si nemusíte pořizovat stropní nebo nástěnný držák projektoru. Promítat totiž můžete třeba ze stolu před vámi, nebo dokonce vedle vás.

Projektor s Lens Shift funkcí
Funkce Lens Shift „posuv objektivu“ koriguje nepřesné vycentrování projektoru

Většina projektorů umí provézt také digitální korekci obrazu, ovšem při přijdete o část rozlišení.
Projektor bez funkce Lens Shift si tedy pořiďte pouze pokud jste si jistí, že bude instalace projektoru možná přesně naproti plátnu.

Náklady na provoz projektoru

Před nákupem projektoru si zjistěte cenu náhradní lampy. Ta se může pohybovat od 2 do 10 tisíc korun. Životnost lampy je zpravidla od 2 tisíc hodin, což je slušná porce filmů.

Konektory vs. WiFi projektory

Závěrem ještě zmiňme poslední parametr výběru, kterým je zdroj signálu. Některé projektory dokáží fungovat i bez počítače. Obsah dokáží přehrát z SD karty, USB, nebo DVD. Standardně lze projektory připojit k PC pomocí HDMI konektorů, ovšem výjimkou již nejsou ani Wi-Fi rozhraní, díky nimž přehrajete jakýkoliv obsah z PC, mobilu a tabletu bez nutnosti připojování kabelů.

Aktuální nabídka projektorů se slevou:

Níže si můžete prohlédnout aktuální nabídku DLP, LCD i LED projektorů na Alze:

Projektory - eshop
Prohlédněte si aktuální nabídku projektorů a příslušenství v akci a se slevou

Projektory Heuréka

Na srovnávači Heuréka můžete přehledně srovnat vývoj cen a přečíst si recenze na projektory. Klikněte na obrázek níže a prohlédněte si projektory na Heuréce:

Projektory Heureka
Klikněte na rozcestník a prohlédněte si monitory s recenzema a diskusí na Heurece.

Věříme že byl pro vás článek přínosný a už víte jaký projektor vybrat pro vaše účely. Sázíte na klasické značky, jako jsou Optoma, Sony, Benq a Epson, nebo máte dobrou zkušenost i s méně známou značkou? Těšíme se na vaše komentáře v diskusi. Poraďte ostatním jak vybírat…

Sdílejte
Předchozí článekJak správně vybrat podprsenku
Další článekJak vybírat odšťavňovač

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ