Důležité parametry odšťavňovače

Při výběru svého nového pomocníka byste měli sledovat několik základních parametrů. Prvním z nich je snadná obsluha a hlavně čištění. Při špatné volbě se může stát, že si výrobu dvou sklenek šťávy raději rozmyslíte, než abyste následně trávili půl hodiny s čištěním odšťavňovače. Pokud využíváte myčku nádobí, určitě sáněte po odšťavňovači, který je k tomuto způsobu mytí určen.
O kvalitě a odolnosti odšťavňovače vám napoví třeba prodloužená záruka, nebo taková drobnost, jakou je maximální doba nepřetržitého chodu. Stroje, které výrobce nedoporučuje používat déle než minutu asi nebudou tou nejkvalitnější volbou…
Výtěžnost je velice důležitým, ale prakticky neudávaným parametrem. Zde je potřeba dát na zkušenosti uživatel a srovnávací testy.
Posledním důležitým parametrem je hlučnost. Pokud výrobce tento parametr neuvádí, j dobré si stroj nechat předvézt třeba ve specializované prodejně.

Způsoby odšťavnění

Odšťavňovače mohou být odstředivkové, rozmělňovací, klasické lisy a takzvané citrusovače.
Odstředivkové odšťavňovače mají poměrně dobrou výtěžnost u ovoce. U listové zeleniny je výtěžnost nižší. Šťáva je z jemně nastrouhaných kousků odstředěna vysokými otáčkami přes sýtko. Jelikož se sýtko zahřívá, dochází rychleji k oxidaci šťávy. Ta je tak určena spíše k okamžité spotřebě.
Rozmělňovací, tlakové, nebo také šnekové odšťavňovače pomocí jedné nebo dvou hřídelí nejprve surovinu rozdrtí. Následně ji protlačí skrze sýtko. Po tomto typu „nízkootáčkových odšťavňovačů“ určitě sáhněte v případě, že nebudete šťávu konzumovat ihned po jejím získání.
Posledním typem odšťavňovačů pro domácí použití jsou citrusovače. Ten nejjednodušší má asi každý doma. Používá se k vymačkání šťávy z půlky citronu. Ty kvalitnější jsou vybaveny motorem a citrus k nim stačí přitlačit.
Pro úplnost ještě zmiňme ovocné a vinařské lisy, které jsou ale vhodné spíše pro velkovýrobu.

Přídavné funkce odšťavňovače

Některé odšťavňovače dokáží připravit pyré, smoothie, kojeneckou stravu, zmrzlinu, nebo dokonce arašídové máslo. Problémem není ani lisování konopného, či slunečnicového oleje.

Kvalitní odšťavňovač s rozumnými funkcemi pořídíte od 5 tisíc korun. Pamatujte že při koupi levnějších přístrojů můžete riskovat nižší výtěžnost. Výsledkem je pak vyšší suma, zaplacená za ovoce při dlouhodobém používání.

Odšťavňovače se slevou na Alze

Odšťavňovač levný
Klikněte na obrázek a prohlédněte si aktuální nabídku odšťavňovačů v akci se slevou na Alze

Doufáme že vám tento článek pomohl a držíme palce při výběru nového odšťavňovače. Budeme rádi, pokud se o své zkušenosti podělíte v diskusi pod článkem.

Sdílejte
Předchozí článekJaký projektor koupit
Další článekJak vybrat sekačku na trávu?

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ