Přijetí žádosti o ruku je za vámi a nastal čas zaobírat se praktickými věcmi. Jednou z prvních věcí, které ženu napadnou je otázka „Jaké svatební šaty si mám koupit?“ Další dilema je také, zda si svatební šaty půjčit, nebo koupit. S tím vším se vám pokusíme poradit v následujícím článku, se kterým nám pomohla módní návrhářka Zoryana Stekhnovych z webu Svatební šaty Praha.

Jak dlouho dopředu vybírat svatební šaty?

Ideální doba výběru svatebních šatů je v případě půjčení cca půl roku před svatbou. Pokud vybíráte dříve, riskujete že v době svatby už budou ve výrazně horším stavu. Pokud šaty vybíráte později, ty nejlepší kousky už mohou být zabrány. Nějaký čas také zaberou dodatečné úpravy švadleny. V případě nákupu je jen na vás, jak pevné nervy budete mít.

Nákup vs. půjčení svatebních šatů

Zda svatební šaty koupit nebo půjčit, je velké dilema. U půjčení hraje na první pohled prim výhodnější cena. Šaty na míru ale na druhou stranu padnou jako ulité a svůj velký den si v nich náležitě užijete. Navíc pokud se neponičí, můžete je ještě výhodně prodat, čímž se vám náklady výrazně sníží.

Jakou barvu svatebních šatů

Modré svatební šaty
Barevné svatební šaty nejsou výjimkou

Bílá barva už není pravidlem. Ideálně zvolte tedy barvu, kterou sladíte se ženichem. Jestliže má krémový oblek, bude ideální krémová barva svatebních šatů. Pokud toužíte po bílých šatech s vlečkou, bude se muset přizpůsobit budoucí manžel. Ideální je, pokud barevně sladíte šaty, výzdobu i svatební oznámení.

Svatební šaty podle výšky

Malé a vysoké nevěsty by měly dodržovat určité zásady. Ty hlavní si zde uvedeme.

Šaty pro nižší postavu

Malou postavu opticky zvýšíte zvýšeným a zvýrazněným pasem. Pohled okolí musíte přitáhnout na svou horní část těla. Pomůže k tomu citlivě nazdobený korzet. Štíhlým nevěstám budou slušet krátké a úzké sukně, jemné a lehké materiály, krajky, květinové vzory a vrstvené látky. Nezapomeňte ani na vysoké podpatky.

Šaty pro vysokou nevěstu

Štíhlé a vysoké nevěsty většinou nemají problém s nabídkou šatů. Sluší jim nařasené svatební šaty z tylu, ale i ty s jednoduchým stylem s límcem okolo krku. Podle velikosti prsou je třeba zvolit korzetové, na ramínka,  nebo jiné.
Štíhlé dámě se hodí i šaty typu „mořská pana“ – úzké a dole od kolen rozšířené.

Svatební šaty podle typu postavy

Jablko

Pokud hledáte svatební šaty na postavu typu jablko, určitě vyzkoušejte těsný šněrovací korzet v kombinaci se širokou sukní. Vyhněte se korzetům s příčnými sklady nebo zdobením. Vhodné naopak bude podélné zdobení, které prodlouží vaši postavu.

Hruška

Abyste zjemnily širší boky, zvolte bohatší vršek. Ideální jsou svatební šaty empirického i áčkového střihu s vyšším pasem. Vhodná bude rozšiřující se hladká sukně. Využijte i pevný materiál, který bude držet tvar a nebude příliš upnutý.

Přesýpací hodiny

Dbejte, aby váš pas byl zvýrazněn – páskem, projmutím… Společenské šaty volte polopřiléhavé. Pro tento typ postavy jsou také vhodné svatební šaty střihu princesového. Nebojte se ale prakticky ničeho, jelikož vaší postavě padne cokoli.

Obdélník

Svůj pas zvýrazněte zvýšeným páskem, výraznou broží nebo jinou ozdobou. Korzet by měl zvýraznit vaše poprsí a sukně by měla alespoň trochu zvýraznit boky. Nebojte se volánků a řasení.

Trojúhelník

Svatební šaty pro postavu trojúhelníku musí zvýraznit dolní polovinu těla, čímž docílí vyšší symetrie. Sáhněte po asymetrických a skládaných sukních, čímž přitáhnete pozornost dolů. Horní část šatů může být jednodušší.

Svatební šaty pro těhotnou nevěstu

Svatební šaty pro těhotné nevěsty musí být pohodlné a z lehkého materiálu. Vhodný je empírový střih, který zvýrazní poprsí a nezatěžuje bříško. Miminko roste rychle, proto vybírejte šaty, které nebude problém den, dva před svatbou finálně upravit.

Jaká je ideální délka svatebního závoje?
Svatební závoj

Svatební závoj

Závoj už dneska není nutností. Pokud však po něm odmalička toužíte, proč po něm nesáhnout…? Barva by se měla shodovat se šaty a na výběr máte hned z několika délek.

Závoj, zahalující tvář: Ten si vybírají ženy, které chtějí působit romanticky i tajemně. Teprve první manželský polibek odhalí půvaby nevěsty.
Zahalující ramena: Jedná se o nejčastěji používaný závoj, který může být nařasený nebo hladký.
Závoj po dlaně: I tento je velmi oblíbený, avšak neměly by ho mít ženy zaoblené v bocích, neboť opticky rozšiřuje siluetu.
Po zem: Romantický závoj, který se dotýká země, se hodí k šatům bez vlečky. Mezi oblíbené patří v současnosti španělský závoj (po okrajích má krajku).
Dlouhý závoj: Volí si ho nejčastěji ženy, které si chtějí svůj den užít jako pravé princezny. Vleče se po zemi, což před oltářem na červeném koberci vypadá opravdu dobře.

Hlavně se musíte cítit pohodlně

Dosti bylo teorie. Teď vyražte do svatebních salonů a vyzkoušejte si co nejvíce šatů. Zvolte pak ty, ve kterých se budete cítit nejlépe.

Tak výběr šatů je za námi a nezapomeňte si také přečíst jak vytvořit svatební webové stránky a jak si říct o svatební dary.

Budeme rádi za vaše zkušenosti a rady v diskusi pod článkem.

Sdílejte
Předchozí článekZabezpečovací systémy InHouse
Další článekJakou slackline koupit?

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ