Notebook je pro mnoho lidí poměrně drahá investice, proto je potřeba zvolit takový, se kterým budete co nejdéle spokojeni. Možná se Vám zdá, že je trh s notebooky přesycený a je tolik možností a funkcí, že Vám z toho jde hlava kolem. Nebojte, my Vám s výběrem notebooku poradíme a vše jednoduše vysvětlíme.

Začněme rovnou s parametry:

Velikost notebooku

Je dobré, když si při výběru notebooku uvědomíte, kam a jak často budete notebook nosit. Větší notebooky bývají výkonnější, ale na druhou stranu jsou poměrně dost těžké. V následujících bodech Vám poskytneme přehled intervalů velikostí notebooků (velikosti jsou uvedené v palcích) a uvedeme, k čemu jsou různé velikosti vhodné:

  • 9-13″ – jedná se o ty nejmenší notebooky, které se hodí všem, co notebook nosí prakticky každý den v batohu či v brašně (hmotnost takovýchto notebooků se pohybuje kolem 1 kg), k jeho přepravě nepoužívají auto a nepotřebují zrovna výkonný přenosný počítač. Jejich značná výhoda je dlouhá výdrž baterie – ty nejlepší vydrží nabité i 12 hodin (menší displej spotřebovává méně energie) Další nespornou výhodou je nižší cena.
  • 14-15″ – notebooky s touto velikostí jsou nejprodávanějšími na trhu. Na jejich displeji si už můžete otevřít alespoň dvě okna a poměrně dobře v nich pracovat. Hodí se do domácnosti i do firmy, jedná se v podstatě o „zlatou střední cestu“ mezi notebooky. Tyto notebooky nejsou až tak těžké a velké a zároveň bývají poměrně slušně výkonné. Na notebooku v tomto velikostním intervalu se můžete podívat na film i ve Full HD rozlišení. Jejich hmotnost se pohybuje mezi 2 a 3 kg.
  • 16-18″ – takovéto notebooky jsou už opravdu veliké a na časté přenášení nejsou úplně vhodné. Jsou určené ke sledování filmů, hraní her, k provádění složitých grafických úprav – zkrátka jsou určené spíše náročnějším uživatelům. Full HD rozlišení je zde standardem. Hmotnost těchto notebooků se pohybuje mezi 3 a 5 kg.
Srovnání velikostí notebooku
Srovnání velikostí notebooku

Procesor notebooku

Také zde je nutné předem vědět, co od notebooku očekáváte a s jakými činnostmi by Vám měl pomáhat. Je zbytečné si kupovat vyloženě výkonný a drahý notebook, pokud na něm hodláte třeba jenom surfovat po internetu.

Hlavním komponentem jakéhokoliv počítače je procesor. V dnešní době si můžete si vybrat ze dvou značek – Intel (Pentium, i3, i5, i7 – seřazeno vzestupně podle výkonnosti) a ne tolik časté AMD (série A je výkonnější a série E je úspornější na spotřebu). U procesoru si všímejte počtu jader (1 až 4) a frekvence (běžně od 1,3 GHz do 2,4 GHz). Obecně platí, že čím větší počet jader a čím vyšší frekvence, tím výkonnější počítač je.

Operační paměť notebooku

Plynulý chod operací v počítači zajišťuje spolu s procesorem operační paměť (RAM), která má běžně kapacitu od 4 GB do 8 GB (ovšem pro náročnější bychom doporučili klidně i 16 GB). Zde také platí pravidlo „čím víc, tím lépe“. Operační paměť využívá technologii DD3 či výkonnější DD4.

Grafická deska notebooku

Grafická deska určuje kvalitu obrazu notebooku. Grafické karty se dělí na dedikované a integrované, přičemž dedikované jsou určené pro náročnější uživatele, tedy pro lidi, kteří rádi hrají náročné počítačové hry, sledují filmy ve vysokém rozlišení.

Pevný disk notebooku

Na pevný disk si budete ukládat data. Záleží tedy na tom, kolik dat opravdu potřebujete mít uložených na počítači. Uvědomte si, že v dnešní době se data dají jednoduše ukládat do „cloudu“ (do vzduchu, na internet), nebo si můžete zakoupit externí disk, který můžete přes USB kabel připojit k počítači a data si na něj nahrát. Nepotřebujete tedy tak velké pevné disky, avšak opět zde platí, že si musíte uvědomit, co s počítačem plánujete dělat.

Na trhu si můžete vybrat mezi notebooky s plotovými disky (hard disky) a nebo s SSD disky. Plotové disky jsou starší a nejsou tak rychlé jako SSD disky. SSD disky mají navíc nižší spotřebu energie, takže notebooky s SSD disky vydrží déle nabité. Dokonce jsme pro Vás napsali v minulosti článek, který se výběrem SSD disků přímo zabýval.

Operační systém v notebooku

Rozhodně doporučujeme kupovat notebooky s již nainstalovanými operačními systémy. Předejte tak zbytečným komplikacím s jeho instalací. V dnešní době se v nových laptopech setkáte s operačními systémy Windows 10 (Microsoft), OS X Yosemite (Apple) a Linux 4.0.

Windows je pro uživatele asi nejznámější, tudíž je pro ně nejjednodušší se v nich orientovat. Operační systémy od Applu však bývají velmi dobře propracované a přehledné. Linux má nálepku operačního systému pro programátory, jeho výhoda tkví v tom, že je zdarma.

Shrnutí parametrů notebooku

Jak jsme na začátku uváděli – u výběru notebooku je důležité, abyste věděli, co na něm budete dělat. Tedy jak náročné operace budete po počítači chtít. Rozdělme si tedy činnosti na jednoduché, středně náročné a velmi náročné.

  • jednoduché – kancelářské činnosti (balíček Microsoft Office), hledání na internetu, komunikace po internetu (mail, chat, …); pro tento typ činností Vám postačí notebook s procesorem s jedním jádrem, s operační pamětí alespoň 2 GB DD3 (dnes už však mají i ty nejlevnější modely alespoň 4 GB RAM, tak se nebojte sáhnout po lepším) a s plotovým diskem.
  • středně náročné – multimediální zábava, hraní nenáročných her; pro takový typ úloh bude ideální notebook s dvoujádrovým procesorem, operační pamětí 4 GB DD3, a pokud možno SSD diskem.
  • velmi náročné – hraní náročných her, sledování filmů ve vysokém rozlišení, používání graficky náročných programů; pokud jste si řekli, že všechny tři výše zmíněné činnosti plánujete na svém laptopu dělat, tak sáhněte po notebooku se čtyřjádrovým procesoremoperační pamětí alespoň 8 GB DD4.

Aktuální nabídka notebooků ve slevě

Notebooky v akci se slevou
Klikněte na obrázek a zobrazte si aktuální nabídku notebooků na Alze
My jsme pro Vás dokonce jeden notebook vyzkoušeli a napsali k němu recenzi! Doufáme, že ji oceníte.

 

Tak snad už víte, jaký notebook si vyberete, nebo máte ještě nějaké dotazy? Napište nám je do diskuze pod článkem.

1 komentář

  1. Díky za perfektního nákupního rádce. Osobně mi přijde, že většina notebooků je stavěna tak, aby vydržela dvouletou záruční lhůtu a pak se odporoučela do křemíkového nebe. Proto při výběru často koukám také na to, jakou záruku prodejce nabízí. Například Dell měl v tomto ohledu velmi nadstandardní podmínky a záruka byla delší, než u konkurence. Jak je to teď ale nevím. Ono se dá leccos vyčíst z toho, jak moc je notebook daného výrobce v akci či výprodeji. Pokud se jej prodejci chtějí zbavit, asi na tom nebude úplně nejlépe 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ