Dobrá žehlička Vám k dokonalému vyžehlení nestačí, potřebujete k tomu totiž i dobré žehlicí prkno. Výběr správného žehlicího prkna není tak úplně jednoduchý, jak se může zdát, a proto Vám v tomto článku s tím poradíme.

Při výběru žehlicích prken si dejte pozor především na tyto vlastnosti:

Nastavení výšky žehlicího prkna

Bolí Vás ze žehlení záda? Možná je to kvůli tomu, že máte špatně nastavenou výšku žehlicího prkna. Žehlit můžete v sedě nebo ve stoje, to záleží jen na Vás, ale hlavně se u toho nesmíte hrbit! Právě proto je důležité, aby se prkno dalo snadno nastavit přesně na výšku, kterou potřebujete Vy a ostatní členové domácnosti. U některých žehlicích prken naleznete výškový rozsah, který udává, pro jak vysoké lidi prkno je. Tímto údajem se však příliš neřiďte, je pouze orientační, vždy je lepší si nastavení výšky prkna vyzkoušet.

Na trhu s žehlicími prkny jsou tři způsoby skládání a rozkládání žehlicího prkna, kterými zároveň nastavujete i jeho výšku. Těmito druhy jsou:

  1. manuální – nohu žehlicího prkna posouváte postupně po zoubcích. Není to úplně pohodlný a rychlý styl.
  2. automatické (s omezenými možnostmi nastavení výšky) – stisknete aretační páčku a nastavíte výšku podle zoubků na noze žehlicího prkna.
  3. automatické – můžete si zvolit libovolnou výšku prkna pomocí aretační páčky. Samozřejmě, že se jedná o nejlepší a zároveň i nejdražší možnost. Každý centimetr však může být při postoji u žehlení znát, proto doporučujeme výšku pořádně vyzkoušet už v prodejně.

Žehlicí plocha

Dbejte na to, aby byla plocha dostatečně veliká. Pokud máte doma většího člena rodiny, zvažte koupi většího žehlicího prkna. Neustálé odkládání a přemisťování akorát zbytečně prodlužuje čas potřebný k vyžehlení.

Je také důležité, aby žehlicí deska zvládla propouštět páru. Pokud pára dostatečně neprochází, může se žehlené prádlo namáčet, což by Vám zase o něco znepříjemňovalo žehlení.

Potah žehlicího prkna

Potah žehlicího prkna by měl být snímatelný, abyste jej mohli prát či jinak udržovat, dále by měl potah být propustný a odolný proti vlhkosti.

Stabilita žehlicího prkna

Jen na žehlicím prkně, které je stabilní, nehýbe se, se dá dobře žehlit. Stabilitu žehlicího prkna zajišťují koncovky nohou prkna, které by měly být ideálně pryžové nebo alespoň z tvrdého plastu, který kopíruje tvar podlahy. Rozhodně si nekupujte žehlicí prkna, která mají koncovky na nohou vyrobené z měkkého plastu. Prkno Vám pak bude po podlaze ujíždět, což může být ve skutečnosti i dost nebezpečné.

Odkladač na žehličku

Na trhu se můžete setkat buď se zabudovanými odkladači, které bývají bezproblémové. Horší to bývá u těch výsuvných, bývají totiž nestabilní a špatně se s nimi manipuluje. Je potřeba si i toto vyzkoušet v prodejně.

Zabudovaná prodlužovačka v žehlicím prkně

Někdo ještě možná ocení zabudovanou prodlužovačku v žehlicím prkně, může se hodit zejména v letních měsících, kdy díky ní můžete žehlit prádlo venku, a dělat si tak ještě větší teplo doma.

Obecně platí, že kvalitní žehlicí prkna vyrábí značky Leifheit, Polti, Vileda a Rowenta. Můžete se tedy zprvu zaměřit i na ně.

Žehlící prkna ve slevě

Prohlédněte s iaktuální nabídku prken na žehlení se slevou na Mall.cz. Stačí kliknout na drobnou ukázku níže:

Žehlící prkna ve slevě
Klikněte pro zobrazení aktuální nabídky zlevněných prken na žehlení na Mall.cz

Tak snad už máte jasno a jste informováni o všech důležitých vlastnostech žehlicích prken.

 

Sdílejte
Předchozí článekJak vybrat vysavač
Další článekJak vybrat notebook

1 komentář

  1. Tohle je dobrý článek. Mám zkušenost s výběrem žehlicího prkna, ale nikdy jsem to nějak neřešila a pak se mi prkno pokazilo. Proto díky tomuto článku už vím, jak si vyberu nové prkno. Děkuji

ZANECHAT ODPOVĚĎ