Snowboardové vázání neslouží jen k tomu, aby vám drželo prkno k noze, jeho hlavní funkcí je, že přenáší váhu vašeho těla na snowboard. Vázání může dokonce úplně změnit jízdní vlastnosti snowboardu. Můžete mít dobrý styl jízdy, perfektní snowboard a boty, ale pokud máte špatně zvolené vázání, tak vše předchozí můžete poměrně snadno znegovat. To vše dělá ze snowboardového vázání velmi důležitý komponent vašeho snowboardového kompletu, a proto jsme pro vás připravili tento článek, ve kterém vám popíšeme, jak si správně vybrat vázání na snowboard.

Nejprve se zmíníme o nejdůležitější vlastnosti snowboardového vázání – pružnosti (flex) a dále si budeme všímat výběru vázání podle stylu jízdy na snowboardu.

Pružnost snowboardového vázání

Na začátek si uvědomte, jaký jste jezdec – pokud jste začátečník, zvolte spíše měkké vázání (na škále pružnosti hodnoty 1-2). Freestyloví snowboarďáci jezdí většinou s polotvrdým vázáním (hodnoty 3-5). Dále už záleží na tom, jak moc potřebujete mít snowboard pod kontrolou a na vaší citlivosti – čím vyšší číslo, tím tvrdší vázání. Je ještě potřeba zmínit, že nejvyšší hodnota škály pružnosti je 10.

Vázání podle stylu jízdy na snowboardu

Vázání si, stejně jako boty na snowboard, předně vybíráte podle toho, jak chcete na prkně jezdit, tedy podle stylu jízdy, existuje však ještě základnější dělení:

 1. měkká vázání na snowboard

  příklad měkkého snowboardového vázání
  měkké vázání na snowboard
 2. pevná vázání na snowboard

  pevné vázání na snowboard
  příklad pevného vázání na snowboard

Mezi měkká snowboardová vázání, která jsou také mnohem častější, se obvykle řadí:

 • Freeridové vázání na snowboard – by mělo být především dostatečně tuhé ve spodní části vázání (baseplate), abyste mohli snowboard lehce ovládat.
 • Freestylové vázání na snowboard – by nemělo být tolik pevné, abyste mohli lehce dotáčet různé triky. S pevným vázáním byste měli problém při dopadech.
 • Allmountain vázání na snowboard – univerzální typ vázání

Pevná vázání jsou ta, která se používají u:

 • alpine/race/slalom snowboardů – k tomuto druhu vázání potřebujete i speciální botu, která vypadá podobně jako lyžák. Pevná vázání bývají opravdu tvrdá, abyste ve vysokých rychlostech zvládli ovládat snowboard.

Konstrukce snowboardového vázání

Je potřeba uvést, že existuje mnoho druhů konstrukcí vázání na snowboard. Prakticky každý rok se objeví nový konstrukční typ vázání – například takové vázání, do kterého „se do něj leze“ přes patu (systém firmy Flow, která je právě známá různými vylepšeními konstrukce vázání), dále existují různé našlapovací systémy (step-in), kdy si nemusíte utahovat nohu ráčnami. Tento typ si však nezískal velkou oblibu.

Vázání na snowboard Flow
Snowboardové vázání od frimy Flow

Existuje však řada dalších konstrukčních řešení snowboardových vázání. Zde záleží jen na vás, jestli vám nevadí si pokaždé, když vyjedete z lanovky, utahovat přezky, a jaký systém je pro vás nejlogičtější.

Obecná pravidla pro nákup vázání na snowboard

Jaké by mělo být vázání na snowboard? Na tuto otázku odpovíme v jednotlivých bodech:

 1. Pořádně obepínat botu.
 2. Mělo by něco vydržet (pokud z něj po pár jízdách začnou čouhat šroubky, můžete si zničit vybavení a popřípadě to může ublížit i vám samotným!).
 3. Dostatečně masivní, ale zároveň by nemělo být tolik těžké (ty nejdražší snowboardová vázání jsou vyrobená z lehkých slitin).
 4. Vázání vybírejte společně s botami, aby jste věděli, že se jednak slučuje styl jízdy (freestyle, freeride, …) a jednak, že se vám boty do vázání dobře vejdou a sedí v nich.
 5. Doporučuje se také kupovat si vázání, snowboard i boty od stejné firmy, vše tak snáz do sebe zapadá.
 6. Kupujte si vázání na snowboard jen od ověřených značek a ve specializované prodejně, kde jsou schopni Vám poradit.

SNB vázání ve slevě

Klikněte na filtr níže a prohlédněte si aktuálně zlevněné modely snowboardových vázání na Mall.cz:

Prodej snowboardových vázání
Klikněte na obrázek a zobrazte si aktuální nabídku vázání se slevou na Mall.cz

Teď už snad víte o výběru vázání na snowboard vše. Pokud vám stále něco není jasné, nebojte se a zeptejte se nás v diskuzi!

Sdílejte
Předchozí článekJak vybrat boty na snowboard
Další článekJak vybrat Sled Dogs snowskates

3 KOMENTÁŘE

  • Dobrý den, rozhodují se mezi vázaním Flow fuse a Flow fuse hybrid , jaký jsou pro uživatele rozdíly ? Nebo které jsou uživatelsky lepší? Ideální je osobní zkušenost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ