V konkurenci ostatních tuhých paliv se palivové dříví těší velké oblibě. Jedná se o jeden z nejlevnějších způsobů vytápění s minimální počáteční investicí.

Uhlí ani brikety vám rozhodně nenabídnou takový požitek, jako dřevo, hořící v krbu, či krbových kamnech. Palivové dřevo však spalují i moderní kotle na tuhá paliva. Jaké dříví, kdy a kde pořídit? S tím vám poradíme v následujícím článku.

Ekonomika vytápění dřevem
Roční náklady na vytápění. Zdroj: tzb-info.cz

Palivové dříví je ekonomické

Jak vidíte na obrázku vpravo, vytápění dřevem je stále nejekonomičtějším způsobem, jak prohřát svůj domov. Hlavním důvodem je snadná dostupnost palivového dříví v našich končinách, a tedy jeho nízká cena. Pokud se podíváte na vývoj cen elektřiny a plynu, vidíte jasnou stoupající tendenci. Naproti tomu palivové dříví se pohybuje dlouhodobě víceméně na stejné ceně. Proto je dříví na topení strategicky výhodným zdrojem tepla i do budoucna.

Jaké dříví na topení koupit?

Obecně se palivové dříví rozděluje na měkké a tvrdé.

Měkké palivové dříví obsahuje více pryskyřice, takže je vhodné na podpal a třísky. Rychle hoří, ovšem kvůli pryskyřici také více kouří a praská. Toto dřevo je ideální také pro rychlé vytopení chladných prostor.
Typickými zástupci jsou jehličnany, ale také lípa a topol.

Tvrdé topné dřevo tolik nejiskří a nekouří. Hoří stabilněji a déle, takže je vhodné na topení přes noc, nebo na vaření, kde pomáhá držet stálou teplotu.
Tvrdé palivové dříví najdeme zejména mezi listnatými stromy, jako jsou dub a buk. Je to ideální dřevo do krbu.

Třída tvrdosti
Typ dřeva
Dřeviny
1. třída
velmi měkké
smrk, borovice, vrba, topol
2. třída
měkké
modřín, bříza, olše, vrba jíva
3. třída
středně tvrdé
platan, kaštan, líska
4. třída
tvrdé
dub, buk, jasan, habr
5. třída
velmi tvrdé
dub pýřitý

Jak poznám správně vyschlé dřevo na topení?

Ideální vlhkost palivového dříví je pod 20%. Orientačně můžete zkusit poklepat vzájemně dvěma polínky, přičemž suché dřevo vydá pronikavější zvuk. Tento test je však čistě orientační. Pokud si chcete být jisti, že jste nakoupili dobře, využijte speciální vlhkoměr.

Nedostatečně usušené dřevo má nižší výhřevnost, bude více kouřit a více zanáší komín.

Kde koupit palivové dříví?

Nejvýhodnější je samozřejmě krbové dřevo z vašeho okolí lesa. Na možnost samotěžby se však musíte informovat u místní správy lestního majetku.

Většina z nás si ráda ušetří práci a zaplatí za štípané dřevo, které přiveze na paletě specializovaná firma až domů. Pokud si navíc objednáte paletu skládaného dřeva, nemusíte nic přerovnávat a můžete brát palivové dříví přímo z ní.

Cena dopravy topného dřeva

Standardně  si za dopravu  nad 10 km připlatíte. Zdarma se většinou dopravují objemy, které běžná domácnost za rok nespotřebuje. Jsou ale i výjimky. Například na webu Optimtop.cz pořídíte dřevo na topení s dopravou zdarma už při odběru jediné palety. Takové dříví vás tedy může vyjít levněji, než při objednání z nedaleké pily.

Měrné jednotky palivového dříví

Dřevo jsme vybrali, ale kolik ho objednat? A co znamenají zkratky PMR, PMS, nebo PLM?

Srovnané palivové dříví. Zdroj: optimtop.cz
Srovnané palivové dříví. Zdroj: Optimtop.cz

PMS (prostorový metr sypaný) odpovídá polenům, volně nasypaným do prostoru, o rozměrech 1 x 1 x 1m

PMR (prostorový metr rovnaný) odpovídá polínkům či štěpinám, narovnaným do krychle o objemu 1 x 1 x 1m. Tento krychlový metr obsahuje 60-75% dřeva.
PMR obsahuje o 35 % více dřevní hmoty než PMS, takže neplatíte za „dopravu vzduchu“.

PLM (plnometr) je spíše teoretická jendotka, která se v praxi při prodeji neppoužívá. 1 m3, nebo-li „kubík dřeva“ odpovídá zaplněné krychli o objemu 1 x 1 x 1m, bez vzduchových mezer.
1 kubík kulatiny vydá na cca 1,5 PMR nebo 2,4 PMS.

Jak uskladnit palivové dříví

Palivové dřevo uskladněte tak, abyste ho uchránili před vlhkostí ze spodu, i shora, a umožnili přístup vzduchu z boků. Ideální je vyskládat špalíky na dřevěnou paletu, kterou přikryjete nepromokavou plachtou.

Jaké jsou vaše zkušenosti s topením dřevem? Napište nám do diskuse pod článkem své názory a případné dotazy.

 

 

 

 

Sdílejte
Předchozí článekJak vybrat sportovní hodinky
Další článekJak vybrat promítací plátno

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den. Chci se zeptat jake je tedy uplne nejlepsi bez ohledu na cenu.
    A v pripade kdybych chtela topit briketama, jsou k tomu potreba prizpusobena krbova kamna? Nebo se da do vsech, a co obecne vyjde lépe? Brikety nebo dřevo…

ZANECHAT ODPOVĚĎ