Díky jednomu z našich předchozích článků už víte jak vybrat spacák, ovšem bez dobré karimatky se jen těžko dobře vyspíte i v tom nejlepším spacím pytli. Pojďme se tedy podívat jakou karimatku vybrat do stanu, na zimu, nebo na přespání pod střechou.
Pěnová karimatka

Nejlevnější karimatky tohoto typu jsou z polyprophylenu (polootevřené póry), vyráběné nejčastěji v tloušťce 5 až 10 milimetrů. Při častějším používání však počítejte s trvalým vymačkáním a zlomkovou tloušťku.
Tyto karimatky doporučujeme zejména pro příležitostné využití v nenáročných podmínkách lidem, kteří nechtějí příliš investovat do svého vybavení.
Dražší pěnové karimatky využívají pokročilejších materiálů, například EVA s uzavřenými póry „evamatky“.
Tyto karimatky mají vyšší pevnost než polyprophylenové a nenasákají vodu. Z uzavřených pórů také neuniká vyhřátý vzduch.
Jelikož uzavřené póry nenasákají potem, jedná se o ideální karimatku na cvičení a jógu.
+ nejlevnější karimatky + nízká hmotnost + snadná úprava tvaru nůžkami |
– kratší životnost – větší objem |
Alumatky

Jedná se o funkční upgrade pěnové karimatky, která je z jedné strany vybavena hliníkovou fólií. Díky tomu mohou být tyto karimatky nejtenčí (zpravidla od 3 mm). Tenčí provedení má za následek nižší pohodlí při spánku, ovšem karimatka je výrazně lehčí.
Alumatka se používá lesklou stranou nahoru, aby odrážela teplo spět k vašemu tělu.
+ kompaktnější rozměry + lepší tepelná izolace než pěna |
– nízký komfort |
Nafukovací karimatky
Výhoda tohoto řešení je nasnadě. Po sbalení zabírají skutečně minimum prostoru. Zejména levné nafukovací karimatky však nabízejí spíše negativa a hodí se hlavně pro spaní v tělocvičně a v teple. Pohodlná je také jako karimatka do stanu v kempu.

Vzduchu se do karimatky vejde skutečně mnoho a nafouknout ji po celodenním výšlapu nemusí být tak jednoduché.
Kromě tenké vrstvy látky vás od země dělí pouze vzduch, který zejména u levnějších řešení slušně cirkuluje a v zimě vás zespodu může chladit. Pokud se vám nepodaří karimatku nafouknout na maximum, může se dokonce stát, že ji na některých místech promáčknete a ucítíte nerovnosti povrchu pod vámi.
Kvalitní nafukovací matrace by měla obsahovat i hliníkové fólie a mnoho komor, zabraňujících volné cirkulaci vzduchu. To mají například karimatky Thermarest.
+ nejmenší objem + nízká hmotnost |
– náročnější foukání – horší tepelná izolace – může se propíchnout |
Samonafukovací karimatky

Jedná se vlastně o kombinaci pěnové a nafukovací karimatky. Uvnitř nafukovačky je pěna s extrémně velkými póry, z nichž se při balení vymáčkne vzduch a karimatka tak zabírá minimální objem. Vyrábějí se i extrémně malé 120 cm dlouhé karimatky, které hmotností soupeří s pěnovými a zabírají menší objem. Pod nohy si dá cestovatel oblečení nebo batoh.
Při rozbalování se po otevření ventilku pěna sama do určité míry nafoukne a zbylý vzduch do plné tvrdosti doplní nocležník snadno svým dechem.
Díky materiálu uvnitř vzduch necirkuluje a samonafukovací karimatka je tak ideální karimatkou na zimu.
Kvalitnější výrobky mají kovové ventilky, kterým neublíží ani rozšlápnutí a nabízejí prodlouženou záruku. Levné samonafukovací karimatky mohou dříve začít ufukovat, čímž ztrácejí své izolační vlastnosti.
Samonafukovačkám prospívá skladování v rozložením stavu, a to zejména za horkého počasí a na slunci.
+ snadné nafouknutí + vysoký komfort + nízký objem |
– náročnější skladování – možnost propíchnutí – vyšší hmotnost – vyšší cena |
Závěrem
Z výše uvedených kladů a závěrů si snadno zvolíte ideální karimatku pro své potřeby.
Pokud jste jich už pár vystřídali, napište nám do diskuze pod článkem své zkušenosti a rady, na co si dát pozor při nákupu.