Počasí vás donutilo uklidit své kolečkové brusle do skříně a poohlédnout se po nějaké zimní variantě? Pak vězte, že na výběr máte hned 2 možnosti, jak si v zimě zabruslit:

Na sjezdovku si můžete obout sněžné brusle „Sled Dogs Snowskates“, o kterých jsme si už psali dříve. Jedná se o skvělý doplněk bruslařského tréninku:

Dnes se zaměříme na to, jak vybírat lední brusle. Správný výběr je dobré nepodceňovat. Nesprávná volba může mít za následek zbytečné puchýře a zkažené zimní radovánky. Pojďme se tedy podívat podle čeho zimní brusle vybírat.

Výběr bruslí podle využití

Jiné nároky bude mít samozřejmě občasný „rybníkář“ a nadějný hokejista, či krasobruslařka.

Zimní brusle pro začátečníka/ amatéra

Pánské brusle kanady
Pánská brusle „Kanady“

Lední brusle, které dbají zejména na pohodlí a nízkou pořizovací cenu.

Pánské brusle typu „Kanady“ v amatérské kategorii nepočítají s tvrdými střelami, takže přímý zásah pukem může více bolet a může dokonce ulomit držák nože, neboli holder. U levné brusle je to pak neopravitelná závada.

Dámské lední brusle
Dámské brusle se zoubky

Dámské brusle se v této kategorii prodávají v klasické variantě se zoubky na špičce nože, ovšem i sem už dorazila dívčí emancipace a čím dál populárnější jsou i holčičí/ dámské kanady bez zoubků. Zpravidla je výrobci nabízejí ve světlých barvách.

Nákup pánských kanad pro není ideální volbou, jelikož dívčí noha má trochu odlišný tvar.

Lední brusle pro profesionála

Profesionální boty se vyznačují obecně vyšší pevnosti, nižší hmotností a lepším větráním. Nůž „runner“ je možno snadno vyměnit a setkáme se zde také se systémem vyměnitelných nožů T-Blade, které není potřeba brousit.

Vyšší pevnost a možnost dokonalého utažení umožňuje dokonalou kontrolu nad bruslí a okamžitou zpětnou vazbu ve vysoké rychlosti.

Dámské profesionální lední brusle jsou zpravidla vyráběny z pravé kůže.

Pánské hokejové brusle by kvůli tvrdé skořepině nemusely dokonale padnout ani po maximálním dotažení tkaniček. Proto umožňují top modely tepelné dotvarování na konkrétní nohu. Brusle se při něm nechá ohřát v troubě aby změkla a po utažení tkaniček se nechá vytvrdnout.

Přezky nebo tkaničky?

Zimní brusle pro začátečníky mívají zejména v dětských provedeních občas tkaničky nahrazeny přezkami. Ty usnadňují obouvání, ovšem nejlepšího dotažení dosáhnete vždy pouze s tkaničkami. Přezky se mohou navíc časem opotřebovat a výměna je náročnější, než je tomu u tkaniček.

Zajímavou novinkou posledních let je systém navíjejícího se lanka a utahovacího kolečka, který nabízí třeba brusle K2 pod označením BOA. Utažení je stejně pevné jako u tkaniček, ovšem výrazně rychlejší.

Prodej zimních bruslí
Klikněte pro zobrazení aktuální nabídky specializované prodejny Sportobchod.cz Brusle značek Bauer, K2, Fila, K2 a další…

Jakou velikost brusle zvolit?

Volba správné velikosti je jednou z nejzásadnějších úkonů při nákupu bruslí. Rekreační brusle na rybník může mít o malinko větší velikost, ovšem pokud chcete mít nad bruslí maximální kontrolu, měla by padnout co nejdokonaleji. Oproti běžné obuvi bývá brusle o půl, ale i jedno celé číslo větší. Počítejte i s případnými teplejšími ponožkami, které si na bruslení vezmete.

Výběr správné šířky bruslí

Nejčastější se na trhu setkáte se 2 variantami šířky bruslí:

 • EE (nebo také 2E) – jedná se o brusli s nižším nártem a větší šířkou
 • D – brusle s vyšším nártem a užším provedením, která je na trhu nejčastější

Péče o brusle

Výběr bruslí na led jsme zmapovali dostatečně a teď si ještě řekněme něco o jejich údržbě.

 1. Mimo led chraňte ostří nožů plastovými chrániči, které zabraňují ztupení nebo i stržení hran.
 2. Co nejdříve po dobruslení otřete nože bruslí i botičku do sucha hadříkem a skladujte je na suchém místě.
 3. Broušení nechejte na odborníky.

Přejeme mnoho zábavy na ledě a těšíme se na vaše zkušenosti s výběrem bruslí, které nám můžete napsat do diskuse pod článkem.

Sdílejte
Předchozí článekJaké vystoupení na ples
Další článekPodle čeho vybírat stan na párty

2 KOMENTÁŘE

 1. Noha samice a samce Homo Sapiens Sapiens jest naprosto shodná, v tom není druhotný pohlavní znak. Ví to každý, kdo studoval anatomii a jde o častý mythus.

  Krasobrusle nejsou „dámské“ brusle a kanady „pánské“ brusle.

  Krasobrusle jsou klasické brusle, s klasickou botou a klasickým tvarem ostří, doplněné o minimálně pět zoubků, pro skoky a dopady; když se zoubky ubrousí, což samozřejmě lze, máme klasickou brusli. Světe div se, existují v dámské i pánské variantě, ježto se od sebe liší barvou – pánské jsou černé, jinak jsou naprosto shodné.

  Stejné je to s kanadami, to nejsou „pánské“ brusle, ale speciální brusle, nebo spíše „brusle“, uzpůsobené potřebám hokejistů (nůž se ještě liší u brankářů). Dal jsem slovo brusle do uvozovek, anžto s bruslemi toho kanady příliš společného nemají. Brusle má koženou botu, která končí nad kotnikem (jsou to šněrovací pérka), cca 3 cm podpatek, a na tom přišroubovaný klasický nůž. Ano, některé nože kolem patnácti tisíc mají kompositní konstrukci, skrze odlehčení, ale jinak je nůž jednotlivý nerezový celek. Kanada má nůž kratší, téměř symetricky zakulacený na obou stranách, a dnes prakticky vždy vsazený do plastového držáku. Bota není kožená, je, s ohledem na velikost, neskutečně široká, nemá podpatek a nekončí nad kotníkem. Kanady jsou na hraní hokeje, k tomu jsou perfektně uzpůsobeny, konec konců, prošly velmi dlouhým vývojem. Na bruslení vhodné nejsou, ostří „nejede“, bota není pohodlná (je to asi podobné, jako jít na túru v silničních tretrách). Na BMX kole asi taky nikdo Tour de France nepojede, stejně logické je bruslit v kanadách. Ale proti gustu..?

  P. S. Do bruslí teplé ponožky nepatří, naopak. Proti zimě se používají návleky na brusle, od lykrových, přes thermo, až po neopren, kdyby tedy někdo měl potřebu bruslit na zamrzlé Leně v Yakutsku. Z teplých ponožek budete mít akorát propocenou nohu, otlaky a puchýře.

  Bota brusle musí být kožená, ono i za tu hodinu rekreačního ježdění se hnáty dost propotí, a ten pot musí pryč. Toť důvod prvý. Druhým je že bota brusle je relativně ouzká, a pokud to nejsou socka boty, tak zpevněná ještě výztuží. Kůže je poddajná, přizpůsobí se noze, synthetika poněkud nikoliv, výsledkem čehož je, opět, propocená hnáta, otlaky a pryskýře. I socka kožené boty jsou mnohem pevnější, tedy samozřejmě při řádné péči o kůži, a tak se nebortí ostří do stran, což u bot z válečných náhražkových materiálu je jisté.

ZANECHAT ODPOVĚĎ