Větru, dešti neporučíme, ale to neznamená, že nám zkazí zahradní párty, nebo firemní akci. Před sluncem i deštěm pohodlně ochrání zahradní stan, s jehož výběrem vám teď poradíme.

Jak velký párty stan

Čím větší, tím lepší! To si myslí hodně lidí, ovšem u stanů to není tak docela pravda. Velký stan je náročnější postavit a i jeho skladování zabírá více místa. Stavba největších párty stanů může být i na hodiny. Menší nůžkový stan naproti tomu postavíte během pár minut ve 2 lidech a nezaskočí vás ani nečekaná přeháňka.

Na malé zahrádce bude obří stan jako pěst na oko, kdežto velký pozemek krásně doplní a může na něm stát i trvale.

Před nákupem tedy zvažte kolik lidí v průměru zvete na své párty a nekomplikujte si život zbytečně velkým stanem.

Klasická vs. nůžková konstrukce stanu

Levný párty stan
Levný zahradní altán

Jste zapálený párty organizátor? Nebo se dokonce živíte pořádáním eventů a stan stavíte i několik krát do týdne? Pak jednoznačně oceníte eleganci nůžkové konstrukce.

Pokud však hledáte spíše jednorázový přístřešek, který bude rok ležet v garáži, klidně zvolte klasickou konstrukci. Tyto zahradní altánky se dají pořídit i pod 1.000,- Kč.

Nůžkové zahradní párty stany se vyrábějí nejčastěji v rozměru 3×3 metry, ovšem výjimkou nejsou ani větší konstrukce 3×9 metrů.

Nůžkový stan na párty
Nůžkový stan postavíte během pár vteřin

Odměnou za několikanásobně vyšší cenu je lepší stabilita i odolnost ve větru, ale hlavně nesrovnatelně rychlejší stavba. Střecha zůstává trvale na konstrukci, takže po roztažení stanu už jenom stačí nalepit na suchý zip bočnice. Stavbu stanu 3×3 metry zvládne v extrémních případech jediný člověk, ovšem ideální je, pokud je u každé nohy jeden pomocník.

Náhradí díly na stan

Při silném poryvu větru nebo neopatrné manipulaci může dojít k poškození stanu. Nejčastěji se jedná o ohnutí či dokonce zlomení tyče. Na nejlevnější zahradní stany náhradní díly neseženete a je potřeba vyměnit celou konstrukci. U těch dražších a nůžkových není problém sehnat téměř jakoukoliv náhradní součástku.

Stěny májí své výhody i nevýhody

Pokud vám střecha nestačí, můžete stan doplnit o bočnice. Myslete však na to, že při silnějším větru se pak stává stan zranitelnějším. Bočnice skvěle ochrání lidi i vybavení před deštěm za větru. Za slunečního počasí je však jejich instalace zbytečná a hosté ocení možnost volného pohybu po zahradě.

Zahradní stan ve větru

Jak jsme již naznačili výše, párty stan se s větrem příliš nekamarádí. Proto je potřeba preventivně sledovat předpověď maximální síly poryvů v dané lokalitě a podle toho patřičně stan zabezpečit. Ve slabším větru stačí přibít nohy stanu kolíky do země. Koliký bývají zpravidla standardní součástí stanu. Do silnějšího větru už kolík nestačí a je potřeba nohy zatížit závažím, případně natáhnout také kotvící lanka.

Nejde jenom o to, že jediný silný poryv může stan zcela zničit, ale letící zahradní stan by mohl také někoho zranit.

Doufáme že vám naše základní rady pro výběr zahradního stanu pomohly. Další dotazy i zkušenosti nám můžete napsat do diskuse pod článkem.

Přejeme vydařenou párty!

 

 

Sdílejte
Předchozí článekJak vybírat lední brusle
Další článekJakou vybrat autožárovku

1 komentář

  1. Děkuji za přínosné informace ohledně koupě zahradního párty stanu. Sám jsem ho používám hlavně při zahradním grilování s rodinou, nebo s přáteli.

ZANECHAT ODPOVĚĎ