Poslední roky je na vodních plochách vidět čím dál více surfařů, kteří vyměnili plachtu či kite za pádlo. Paddleboarding je skvělým prostředkem k relaxaci na vodě, ale na řece dokáže nabídnout i značnou dávku adrenalinu. Pokud vás v létě nebaví pouze pasivní válení u vody, poradíme vám podle čeho vybírat paddleboard.
Základní rozdělení paddleboardů
- Paddleboardy do vln (SUP surfing z anglického Stand Up Paddle) jsou mírně prohnuté, takže konce jsou o něco výše, než prostředek. Tento tvar je skvělý do vln, ovšem na stojaté vodě bude méně stabilní a pomalejší.
- Závodní paddleboardy (Race SUP) jsou předurčeny k dosahování vysokých rychlostí. Dlouhý a úzký tvar je vhodný na moře i jezero. Pro svou nižší stabilitu nejsou ideální pro začátečníky.
- Turistické paddleboardy (Touring SUP) mají špičatý předek, který dobře drží směr. Jsou vhodné k delším vyjížďkám. Často nabízejí také úchyty k připevnění dalšího vybavení a zásob. Nemají problém ani s vyšší rychlostí.
- Paddleboardy na klidnou vodu (Flatwater SUP) kladou důraz na maximální stabilitu, které dosahují díky svým velkým rozměrům. Nečekejte prudké změny směru, ale skvěle na nich dáte zabrat celému tělu, případně na nich svezete i děti.
Speciální edice jsou uzpůsobeny ke cvičení SUP jógy a výjimkou nejsou ani rybářské paddle boardy se sedačkou a držákem na prut.
Základní parametry pro výběr paddleboardu
- Nosnost paddle boardu nesmí být překročena, jinak se výrazně sníží manévrovatelnost a stabilita. Přetížený paddle board bude také pomalý.
- Objem/ výtlak paddleboardu přímo ovlivňuje nosnost prkna. Čím větší objem, tím vyšší nosnost.
- Délka paddleboardu určuje zejména jeho manévrovatelnost.
- krátké paddleboardy (do 270 cm) jsou skvělé na surfování a snadno mění směr.
- středně dlouhé desky (do 370 cm) najdou univerzální využití
- dlouhé desky (nad 380 cm) jsou určeny pro závody či cestování. Jsou nejrychlejší, ale změna směru je náročnější.
- Šířka – šířka desky je důležitým faktorem při určování stability. Obecně platí, že čím širší paddleboard, tím je stabilnější.
- úzké desky (74 – 76 cm) jsou rychlé a méně stabilní
- široké paddleboardy (nad 78 cm ) volte pokud je prioritou stabilita a o rychlost vám moc nejde
- Tlakování nás zajímá u nafukovacích paddleboardů. Čím vyšší tlak, tím více se bude SUP vlastnostmi přibližovat pevné konstrukci.
Nafukovací vs. pevný paddleboard
- Nafukovací paddleboardy jsou skladné a snadno přenosné. Vydrží také více při kontaktu s kameny.
- Pevné paddleboardy dokonale drží tvar díky své skořepině, a tudíž lépe kloužou po hladině. Nevýhodou je horší skladnost.
Z výše uvedeného vyplývá, že po pevném paddleboardu sáhnou zejména profesionálové, kteří potřebují maximální rychlost. Případně amatéři, kteří mají za jezero za plotem a neřeší problém transportu.
Délka pádla:
Podrobněji se vše dočtete v článku Jak vybrat pádlo na paddleboard, ale ve zkratce shrnujeme i níže:
Správná délka pádla je nezbytnou podmínkou toho, abyste mohli využívat správnou techniku a aby byl pohyb na paddleboardu zdravý.
Pádlo by mělo být vyšší přibližně o 15-20 cm vyšší, než měříte. Pokud si paddleboard půjčuje více lidí, není potřeba kupovat pádlo pro každého z nich. Vyrábějí se také pádla s nastavitelnou délkou.
Toliko tedy k výběru Paddleboardu. Pokud máte další dotazy, neváhejte nám napsat do diskuse pod článkem.
Přejeme mnoho kilometrů bez pádů.