Pevné disky (neboli harddisky, HDD, hard drivy aj.) jsou určené k uchovávání dat. Na interní harddrive si ve svém počítači ukládáte práci, účetnictví, filmy, hudbu, fotky… O které ale můžete při jeho ztrátě nebo poničení snadno přijít. Je tedy vhodné pořizovat si pravidelně zálohy – třeba na externí disk, který k PC snadno připojíte a na kterém budou data bezpečně uložená a lehce přenosná.

Kapacita externího HDD

Velikost paměti externího harddisku je při výběru hlavním parametrem. Pokud se chystáte zálohovat pouze „kancelářská“ data jako například tabulky, texty apod., vystačíte si s menším diskem o kapacitě 250 GB. Chcete-li na disk ukládat filmy, hudbu, fotky apod., doporučujeme kapacitu minimálně 1 TB (1 terabyte = 1000 GB).

Připojení USB hard disku

Standardem pro připojení disku k počítači či notebooku je technologie USB (Universal Serial Bus). Pomocí USB kabelu se disk zároveň rovnou napájí. V nabídce najdete ale i modely s dalšími typy připojení, jako je:
LAN – tyto disky lze připojit do počítačové sítě a přístup k nim tak může mít více uživatelů
eSATA – málo rozšířené, navíc tyto disky vyžadují externí zdroj napájení
FireWire – málo rozšířené, najdete např. u kamer
ThunderBolt – technologie od značky Intel, velmi rychlá, ale drahá
Wi-fi – zajímavá alternativa s možností připojení disku i k chytrému telefonu, tabletu atd.

Po běžné užití je ideální zvolit připojení přes USB, které je v současnosti nejuniverzálnější a váš počítač je jím určitě vybavený. Doporučujeme sáhnout po typu 3.1, která při propojení s pokročilým konektorem nabízí nejvyšší rychlost pro přenos dat, ale je zároveň kompatibilní i s předchozími generacemi. Pokud máte moderní ultrabook, můžete zvolit i variantu USBC.

Technologie přenosného pevného disku

Dalším důležitým parametrem je způsob, jakým externí harddrive uchovává data.

Standardní HDD zapisuje data pomocí pohyblivého ramena na otáčející se magnetické plotny. Tyto disky umožňují neomezeně přepisovat uložená data a jsou levnější. Na druhou stranu jsou pomalejší, hlučnější, mají vyšší spotřebu elektřiny a jsou citlivé na magnetické pole, které může poškodit uložená data.

Druhou variantou je externí SSD disk (jak vybrat interní SSD disk jsme vám už radili). Odlišná technologie nevyžaduje pohyb mechanických částí, takže SSD disky jsou menší, rychlejší, odolnější a tišší – ale také podstatně dražší a mají omezený počet zápisů (ty vám ovšem při běžném používání určitě vystačí).

Zabezpečení USB harddrivu

Primární bezpečnostní ochranou je zaheslování, které umožňuje téměř každý externí disk. Pokud chcete na disku uchovávat zvlášť citlivá data, doporučujeme pořídit HDD s možností šifrování dat samostatným procesorem zabudovaným uvnitř disku. Tento způsob ochrany navíc také zrychluje rychlost přenosu dat.

Externí disky se slevou

Níže najdete rozcestník Alzy. Stačí na něj kliknout a můžete si snadno prohlédnout aktuální slevy. Lze zde také odfiltrovat rozbalené a předváděcí modely za zlomkovou cenu:

Prodej zlevněných externích disků
Externí disky s velkou kapacitou ve slevě

Další parametry pro výběr externího pevného disku

Při volbě USB HDD se zamyslete i nad jeho rozměry – menší kapesní disky (do 2,5“) jsou praktičtější pro transport, stolní nepřenosné disky bývají zase levnější a jsou vhodné pro prosté zálohování.

Svou roli při výběru externího disku hraje i cena – aby se vám jednotlivé modely lépe porovnávaly, můžete si cenu přepočítat např. na 1 GB paměti. Základní půlterový disk (500 GB) seženete od tisícovky.

V neposlední řadě můžete hard drive vybírat i podle odolnosti. K dispozici jsou modely odolné proti otřesům, prachu, vodě i pádům z výšky.

A před samotným nákupem se raději ještě jednou ujistěte, že zvolený model je kompatibilní s vaším počítačem.

Prověření výrobci

  • WD / Western Digital (ten máme my) 🙂
  • ADATA (ten máme taky) 🙂
  • Seagate
  • Verbatim
  • Transcend
  • Samsung / Maxator

Jak zálohujete či archivujete dvoje data vy? A stalo se vám někdy, že jste o data na harddisku přišli? Napište nám svoje zkušenosti a tipy do diskuze!

Sdílejte
Předchozí článekJak vybrat dětské kolo
Další článekJak vybrat alkohol tester
I have no special talents. I am only passionately curious.

1 komentář

  1. […] Chystáte se s flash diskem na túru? Určitě oceníte modely odolné proti vodě, mrazu i pádu z výšky. Chcete mít jistotu, že vaše data jsou v naprostém bezpečí? Poohlédněte se po modelu s ochranou PIN kódem, hardwarovým šifrováním nebo flešce vybavené čtečkou otisků prstů. Chcete mít jistotu, že je fleška správně propojená? Vyberte si model s LED diodou, signalizující připojení a přenos dat. Nemáte USB konektor? Pořiďte si flešku s bezdrátovým wi-fi připojením. Chcete zálohovat větší objem dat a fleška vám nestačí? Pořiďte si externí disk, s jehož výběrem jsme vám již radili. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ