Úvodem zdůrazněme, že tento článek se bude věnovat nejběžnějšímu typů, a to carvingovým lyžím. Ty se vyznačují velkou ochotou k točení oblouků, takže jsou vhodně pro lyžaře všech úrovní.

Pokud hledáte alternativu, přečtěte si také články o tom, jaké koupit krátké lyže snowblade, nebo o revolučních sněžných bruslích Sled Dogs Snow Skates.

NAVŠTÍVIT PRODEJNU A PŮJČOVNU SLED DOGS

Jejich parametry závisí na míře pokročilosti jezdce, ale i na typu sjezdovek, po kterých se bude prohánět.
Obecně platí, že pokročilejší jezdci volí tvrdší a delší lyže, kdežto začátečníci ocení spíše kratší modely.
Ženy pak mohou sáhnout po speciálních dámských modelech s měkčím jádrem a vázáním posunutým více dopředu.

Jaká je ideální délka sjezdových lyží?

Univerzální pravidlo zní, že lyže by měly být o 5 až 20 cm kratší, než je výška jejich majitele. Ovšem záleží na lyžařském stylu a zejména zkušenostech. O 5 cm kratší lyži mohou mít jen ti nejzkušenější. Pokud se řadíte spíše mezi začínající a rekreační lyžaře, volte lyže kratší spíše o 20-15 cm.
Kratší lyže je lépe ovladatelná, delší zase nabízí vyšší stabilitu při vyšších rychlostech.

Délka lyže podle stylu jízdy:

Univerzální lyže „Allroundcarver“ – Univerzální lyže, určené zejména na upravené sjezdovky

  • Pro začátečníky a rekreační jezdce jsou vhodnější kratší lyže (výška postavy – 20-15 cm).
  • Pro pokročilejší lyžaře je pak vhodná délka – 15 až – 10 cm, přičemž délka by neměla přesáhnout 170 cm.
  • Pro sportovní lyžaře jezdícího většími rychlostmi délka do 175 cm (výška postavy – cca 10cm).

Slalomky – lyže vhodné pro zkušenější sportovní jezdce, preferující krátký až střední oblouk a výraznou jízdu po hraně. Délka cca – 20cm.
Obřačky – lyže určené pouze velice zkušeným a fyzicky zdatným jezdcům, preferující vysoké rychlosti.
Volba délky: vhodná je délka odpovídající výšce lyžaře, případně + cca 5 cm. Lyže by až na výjimky neměly přesáhnout délku 190 cm.
Crosscarver – lyže pro sportovní jezdce, na upravené i neupravené sjezdovky a pro střední a delší oblouk. Volba délky: – 5 až -10 cm. Délka by neměla přesáhnout 185 cm.
Allmountain – lyže vhodné do prašanu a mimo sjezdovky.
Pro pokročilejší lyžaře je vhodná délka – 15 až – 10 cm.
Snowblade zde uvádíme spíše jako zajímavost. Jedná se o nejkratší lyže. Často kratší než 100 cm, vhodné spíše pro zábavu a pro akrobatické vyžití.

Ideální šířka lyží
Jakou zvolit šířku lyží

Jaká je ideální šířka lyží?

Nejčastěji se setkáte s šířkou „vykrojením“ lyží od 65 do 75 cm. Obecně platí, že širší lyže jsou stabilnější v prašanu a ve vysokých rychlostech a užší lyže ochotněji mění směr. Šíře ovlivňuje také radius, o kterém si ještě řekneme.

Jaký je ideální radius lyží?

Radius je poloměr oblouku, který lyže vyjede díky svému vykrojení. Čím větší je vykrojení lyže, tím menší je rádius.
Lyže pro rychlou jízdu dlouhým obloukem mají rádius 20 – 25 metrů, univerzální i pod 20 metrů. Silně vykrojené tzv. Funcarvery mají rádius 9 – 12 metrů, univerzály většinou 12-17 m.
Čím je rádius menší, tím ochotněji a snadněji lyže při naklopení na hranu zatáčí, a tím menší může být rychlost, jež je k elegantnímu oblouku nutná.

Jakou značku lyží zvolit?

Obecně platí, že pokud nevybíráte závodní a TOP lyže, je zbytečné se fixovat na konkrétní značku. Rozdíly mezi předními značkami v cenových hladinách do 15 tisíc korun jsou minimální.  Jen uznejte jak by se vám zmenšil výběr, pokud byste se chtěli vázat jen na jednu značku:

Alpina ■ Armada ■ Atomic ■ Blizzard ■ Botas ■ Carrera ■ Dalbello ■ Dynamic ■ Dynastar ■ Elan ■ Fischer ■ Giro ■ Head ■ Choc ■ Kastle ■ Kneissl ■ K2 ■ Marker ■ Nordica ■ Rossignol ■ Salomon ■ Scott ■ Sporten ■ Stöckli ■ Tecno ■ Tyrolia ■ Uvex ■ Volant ■ Völkl ■ Westige

Aktuální nabídka lyží

Pomocí filtru níže si můžete prohlédnout aktuální nabídku lyží různých značek a délek i stylů na webu LevneLyze.cz

Lyže v akci
Klikněte na filtr a prohlédněte si jaké lyže jsou právě v akci.

Volte tedy podle parametrů výše a v ideálním případě využijte možnosti vyzkoušet si daný model přímo na sjezdovce. Některé prodejny a půjčovny lyží v případě nákupu neúčtují půjčovné.

Držíme palce s výběrem ideálních lyží a budeme rádi za vaše recenze, testy a postřehy v diskusi. Můžete nám napsat i své názory na alternativní krátké lyže a sněžné brusle, o kterých jsme se zmínili v úvodu.

Sdílejte
Předchozí článekAplikace nákupní seznam
Další článekJak vybrat dárek pro předčasně narozené miminko

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ