Když se řekne „Eko Vánoce“, každého v první řadě napadne použití recyklovaných obalů, živý stromeček v květináči s přírodními ozdobami, případně omezení konzumace masa.
Největší plýtvání mají ale po celém světě na svědomí zbytečné a nevhodné dárky. Právě proti těm bojuje česká aplikace VOLOwishlist.com
Nechci žádné dárky, nic nepotřebuji
Tak tahle odpověď je noční můrou každého, kdo se vás zeptá co byste si přáli k Vánocům. Uvědomte si, že touto odpovědí stavíte své nejbližší do těžké situace, protože většina z nich vám chce dát alespoň drobný dárek. Budou tedy improvizovat a dostanete dárky, u kterých budete muset předstírat radost, než je po měsíci vyhodíte nebo darujete dál.
Řekněte si o praktické vánoční dárky
I člověk se zero-waste životním stylem si občas něco potřebuje koupit. Sepisujte si svá praktická vánoční přání do seznamu na VOLO wishlist nebo v mobilní aplikaci VOLO a až se vás někdo zeptá „Co by sis přál(a) k Vánocům“, jednoduše mu dáte odkaz na svůj wishlist:
Žádné plýtvání díky rezervaci dárků
Vaši blízcí si mohou ekologické dárky zarezervovat, takže nedostanete nic 2x. Rezervaci však nevidíte, takže o překvapení nepřijdete.
Ekologické dárky pro děti
Všichni to známe. Rodiče mají jasnou představu o chytrých dřevěných hračkách, které rozvíjejí dětskou fantazii. V každé rodině je ale milovník plastových uřvaných hraček, kterými by nejradši zaplnil váš byt. Vytvořte si na VOLO seznam s tipy na dětské dárky podle vašich představ a dejte sbohem nevhodným a neekologickým dárkům od lidí, kteří prostě nevěděli co jiného koupit:
Zkuste si podobný dopis Ježíškovi vytvořit hned teď. Kdykoliv ho můžete aktualizovat na webu VOLOwishlist.com nebo v jeho mobilní aplikaci:
Ekologické vánoce v bodech:
Ano, ideálem jsou zero-waste Vánoce, ale každý tohoto cíle prostě nění schopen nebo ochoten dosáhnout. Už jenom to, že čtete tento článek a zamýšlíte se nad problematikou ekologie je však první krok. Každý z níže uvedených kroků se počítá:
- Upřednostňujte lokální produkty
- Pořiďte si vánoční stromek v květináči
- Pokud máte uříznutý stromeček, nevyhazujte ho do komunálního odpadu
- Co nejvíce recyklujte obaly
- Vyhněte se zbytečným dárkům ve stylu „Jen abych něco dal“
- Pošlete nevhodné dárky dál a nevyhazujte je
- Nakupujte pouze tolik, kolik spotřebujete a ideálně bez obalu
Magazín VOLO doporučuje:
Hledáte tipy na ekologické vánoční dárky? Darujte třeba knížku Konec doby odpadové od Pavly Wernerové. Jedná se o průvodce na cestě za lepší planetu a zdravější já…
Jaké další vánoční tipy vás napadají?
Napište nám do diskuse své postřehy a nápady pro ostatní. Budeme rádi za každou skvělou myšlenku
Přejeme příjemné, pohodové Vánoce ekologicky a beze stresu