My Weblog: umraniye elektrikci uskuadar elektrikci usta elektrikci sisli elektrikci

0
jak vybrat svatební oznámení
Svatební oznámení

Svatební oznámení je samozřejmě věc vkusu a osobních preferencí. Jsou však určité věci, které by měly být na každém svatebním oznámení.

Co je to svatební oznámení

Svatební oznámení je ozdobná pozvánka na svatbu, která obsahuje základní informace o datu a místě události. Teoreticky by oznámení měli dostat všichni, kdo jsou na svatbu zvaní. Dnes v době emailů a facebookových událostí však často dostává oznámení jen nejbližší rodina.

Svatební oznámení může mít mnoho podob. V každém slušném papírnictví by měli mít na výběr alespoň několik druhů. Vy si pak můžete oznámení popsat buď ručně nebo si je nechat potisknout.

Originální svatební oznámení

Pokud se nechcete smířit s někdy trochu kýčovitou nabídkou oznámení z papírnictví, zkuste trochu zapátrat na internetu. Existuje mnoho různých nezávislých výtvarníků, kteří nabízení vkusná oznámení, které mají nápad a už na první pohled se liší od těch klasických. Můžete tak snad sladit oznámení například s tématem nebo stylem svatby. Vaše svatební oznámení může být klasické, originální, vtipné… Co si jen zamanete.

Plánujete okázalou svatbu na zámku, nebo naopak vílí svatbu uprostřed lesů? Jsme si jisti, že najdete oznámení pro každý typ svatby.

Chcete mít svatbu v tématu vašeho oblíbeného filmu nebo knihy? Není problém.

Nemusíte se bát, že by vás takové oznámení vyšlo draze. Naopak, často se taková oznámení dají sehnat levně, stačí jen trochu hledat. Výrobci také mohou být ochotnější ke smlouvání a můžete u nich zkusit domluvit množstevní slevu. Vzhledem k tomu, že většinou komunikujete přímo s člověkem, který oznámení vyrábí, můžete ho zkusit požádat, aby vám vyrobil například i jmenovky, placky, jídelní lístky, svatební program atd. na míru tak, aby k sobě vše ladilo.

Slaďte si vše potřebné do jednoho stylu

Zkuste se podívat třeba na Fler nebo jeho zahraniční obdobu Etsy. Uvidíte, že budete s výběrem spokojeni. Vybere si i ten, komu klasická papírová varianta přijde nudná.

Text na svatební oznámení

Jednoduše řečeno, může tam být vše, co uznáte za vhodné. Kreativitě se meze nekladou.

Na oznámení by určitě neměla chybět jména snoubenců, datum, čas a místo události. To je takový základ, který by měl být na oznámení vždy. Na internetu najdete mnoho svatebních oznámení, které si můžete vzít jako vzor.

Dle libosti a typu svatby pak můžete přidat další text, jako například pozvánku ke svatební hostině, časový harmonogram svatby, kartičku, na kterou host zaškrtne, zda se zúčastní a zda s sebou někoho vezme (často označováno zkratkou RSVP), detailní informace například o ubytování či dress codu, webové stránky apod. Na oznámení také často najedete informaci, kde si mohou hosté rezervovat svatební dary. Seznam svatebních darů snadno vytvoříte na Tomikup.cz.

Zde si jednoduše vytvoříte krásný seznam darů

Není úplně vhodné psát na oznámení, že je zván pouze adresát a nesmí si s sebou nikoho vzít. Proto dobře zvažte počet pozvaných, protože musíte vždy počítat s tím, že si každý přivede partnera či děti.

Rada nad zlato

Nestresujte se výběrem svatebních oznámení. Prostě vyberte takové, jaké se vám oběma líbí od prodejce, který je vám sympatický. Všechny informace, které se vám na oznámení nevejdou můžete vždy napsat na svatební web nebo Facebook.

To radši věnujte energii výběru vysněných svatebních darů jejich zapisování na Tomikup.

Lovu zdar!

0
Jak se naučit lyžovat

Když dospělý člověk neumí lyžovat, často se stydí a raději se vyhýbá výletům na hory s přáteli. V lepším případě tam vyrazí, ovšem veškerý čas tráví procházkami a posedáváním na hotelu, což je škoda. Poradíme vám, jak si víkend na horách konečně užít.

Naše rada je jednoduchá: Začněte se Sled Dogs Snowskates

Proč před lyžemi začít sněžnými bruslemi?

 • Během pár minut získáte kladný vztah k sjezdovce a zbavíte se strachu z kopce
 • Sled Dogs zatáčejí snadněji než lyže
 • Nehrozí křížení lyží
 • Zpětná vazba je okamžitá, díky čemuž se učíte rychleji
 • Po pádu nemáte překřížené dlouhé lyže a hůlky. Jednoduše se postavíte a jedete dál…

Jak jezdit na Sled Dogs Snowskates:

Detailní návod najdete v článku Jak jezdit na sněžných bruslích. Zde najdete alespoň základní video, na jehož základě si jistě uděláte lepší představu o jednoduchosti jízdy na Sled Dogs bruslích:

Půjčovna sněžných bruslí Sled DogsProdej sněžných bruslí Sled Dogs

 

 

Jedete na hory jen na víkend? Pak zůstaňte celou dobu na bruslích a užijte si jízdy beze stresu z lyží.
Jste na horách týden? Po 1-2 dnech můžete přesedlat na lyže a zkrotíte je 2x rychleji, než kdybyste na nich rovnou začínali. Jedná se o ideální způsob, jak se rychle naučit na lyžích. To potvrzuje následující graf, vycházející z nezávislé studie Harbin sport university:

jak se rychle naučit na lyžích
Křivka, znázorňující rychlost učení se na lyžích, snowboardu a Sled Dogs

V zahraničí jsou Sled Dogs součástí výuky SKI škol

Sněžné brusle Sled Dogs jsou něčím, čeho se české lyžařské školy bojí. Když jsme je seznámili s kompletní studií, grafem výše a řekli jim, že díky sněžným bruslím Sled Dogs mohou své klienty naučit na lyžích i Snowboardu naučit 2x rychleji, odpověď byla vždy prakticky stejná: „My jsme ale placeni od hodiny. My je nechceme učit rychleji“.

Že je to neuvěřitelné? Je to tak. Ale to holt asi bude česká nátura 🙂 Naštěstí díru na trhu čím dál častěji zaplňují instruktoři inline škol, pro které se jedná o přirozenou zimní variantu jejich sportu. Takto vypadá inline bruslař na Sled Dogs Snowskates:

KURZY SLED DOGS SNOWSKATES ZDE

Sled Dogs Snowskates jsou skvělým způsobem, jak se naučit správně lyžovat v dospělosti. Dospělého i děti naši instruktoři naučí lyžovat 2x rychleji, než kdyby začínal rovnou na lyžích.

1
jak vozit snowboard na střeše
Jak vybrat nosič na snowboard

Chystáte se vyvětrat svůj snowboard někde na kopci, ale nemáte jak ho k tomu kopci dostat? V dnešním článku si řekneme tipy, jak vybrat nejlepší nosič na auto, ke kterému snowboard snadno připevníte.

Nosič na lyže nebo nosič na snowboard?

Vozíte na hory kromě snowboardu i lyže? nebojte se, nemusíte kupovat lyžím vlastní nosič. Skoro každý střešní nosič na auto je přizpůsoben tak, aby se do něho daly připevnit jak lyže, tak snowboard. Je to ale věc, o které byste se měli před koupí ujistit.

střešní nosič na snowboard
Nosič na snowboard a lyže

Jak velký nosič pořídit?

Nosiče na snowboardy se vyrábí v různých velikostech. Existují nosiče na 1 i 4 snowboardy a je na vás, jakou kapacitu si zvolíte. Variantu pro 1 snowboard ale moc nedoporučujeme, protože i když teď jezdíte na hory sami, může se to v budoucnu změnit.
Pokud toho vozíte ha hory víc, zkuste zvážit koupi většího střešního boxu.

Uzamykatelné střešní nosiče

Snowboardové vybavení je poměrně drahé, tak nezapomeňte myslet na bezpečnost. Existují nosiče, které se dají zamknout i k hagusům (podélné nosiče přidělané ke střeše auta). Tím se sníží riziko, že si někdo odnese snowboard i s nosičem.

Je nosič na snowboard vůbec potřeba?

Koupě nosiče je další investicí do zimní výbavy, která ale člověku jednoduše neudělá takovou radost, jako například nové snowboardové boty nebo prkno. Jak se tedy bez nosičů obejít? Vyměňte prkno za sněžné brusle!

Pokud chcete zažít zábavu na sněhu, bez toho, abyste museli nakupovat objemné vybavení, jsou sněžné brusle produktem, který hledáte. Snadno je naložíte do kufru auta a nic víc už nepotřebujete. Tak je nezapomeňte vyzkoušet!

Podle čeho jste vybírali nosič na snowboard vy? Máte nějaké tipy? Napište nám do diskuse!

0
Jak vybrat boty na ples
boty na ples

Protože máme už nějakou tu protancovanou noc za sebou víme, že všechno doslova stojí na těch správných botách. Ideální boty by měly být hezké a pohodlné, ale bohužel se tyto dvě podmínky dost často vylučují. V dnešním článku vám poradíme jak vybrat plesové boty tak abyste jich později nelitovaly. Oceníte ho obzvlášť, pokud vás čeká váš první ples, ať už je to ten maturitní nebo klasický.

Výška podpatku

Obvykle platí jednoduché pravidlo, že čím nižší podpatky, tím větší stabilita. No jo, ale kdy nohy vypadají v těch vysokých botách prostě delší, užší a celkově líp… Nebojte se, i vyšší boty na ples mohou být pohodlné, pokud jsou stabilní. Vždy je základem si plesové boty v obchodě dobře vyzkoušet. Nespěchejte s nákupem, obejděte si několik obchodů a opravdu prozkoumejte, trh. Vyplatí se to a vaše nohy vám poděkují.

Náš tip: Stabilita bot se dá otestovat ještě dříve než boty obujete. Pokud je bota správně vyvážená a kvalitně vyrobená, nepřevrhne se, pokud do ní ze strany lehce šťouchnete. 

Tímto způsobem si můžete udělat takový předvýběr bot, které si budete zkoušet. Nikdy si nekupujte plesové boty, které jsou vratké. Když nedokážou stát samy o sobě, jak na nich potom chcete stát, chodit a tančit vy?

Materiál

Nejideálnějším materiálem pro kvalitní boty je samozřejmě kůže. Její výhodou je trvanlivost, měkkost a také to, že se nošením přizpůsobí tvaru vaší nohy a boty vám padnou jako ulité. Určitě se vyplatí do kvality investovat.

Počítejte s tím, že levné plesové boty budou mít nekvalitní podpatky, takže je budete muset dávat častěji k opravě. Tedy částku, kterou ušetříte při koupi bot nakonec utratíte v opravě obuvi.

Taneční boty

Pokud tančíte hodně a rády, zkuste si na ples pořídit boty taneční. Tyto boty vypadají elegantně a jsou přímo určeny na taneční parket, takže jsou pohodlné a stabilní. Většinou jsou také tak akorát vysoké, aby se v nich dalo pohodlně chodit i tančit.

Jak vydržet v podpatcích?

Pokud už máte své vysněné plesové boty doma, určitě vás zajímá, jak v nich vydržet. První plesy, často ty maturitní, bývají na nohy zápřah, a proto jsme pro vás sepsali pár tipů, jak přežít ve vysokých botách:

Prevence proti puchýřům

Máte nové boty, které dřou? Neriskujte puchýř a udělejte preventivní opatření. V drogériích  lékárnách bývá k sehnání speciální tyčinka proti puchýřům. Namažte s ní rizikové místo. Tyčinka vytvoří ochranou bariéru snižující tření, takže puchýře nemají šanci. Pokud nemáte tuto speciální tyčinku po ruce, stejně dobře vám poslouží i tuhý deodorant nebo třeba vazelína.

Zahoďte silonky!

Silonky pleťové barvy jsou v posledních letech ožehavé téma. V západních zemích je nosí už jen babičky a vzít si je na ples či jinou akci je považováno za módní trapas. Všimněte si někdy, že zahraniční modelky a celebrity už silonky dávno nenosí. U nás se tělové silonky zatím statečně drží, ale i tak už je mnoho dam a slečen vyhodilo ze svého šatníku. Pokud patříte mezi ně, možná řešíte, jak bez silonek snadno vklouznout do bot. S tím vám pomůže dětský pudr. Nohy předem pořádně vysušte ručníkem a pak do nich pudr vetřete. Pudr nohy krásně vysuší, osvěží a vám bude i na boso pohodlně.

Pokud vám vadí, že bez silonek nevypadají vaše nohy tak hezky a chybí vám jejich krycí funkce, zkuste použít makeup na nohy. Krásně sjednotí barvu a zakryje nedokonalosti. Pokud nemáte přímo makeup na tělo, můžete použít i ten, který používáte na tvář. Nohy opticky prodloužíte a zeštíhlíte, když nanesete na do středu nohou rozjasňovač. Budete pak mít nohy jako modelka v tomto videu.

Jak zmírnit bolest nohou z podpatků

Trik o kterém mnoho žen neví vypadá na první pohled zvláštně, ale kupodivu opravdu funguje. Vezměte náplast na omotejte jí najednou kolem prsteníčku a prostředníčku na noze, tak abyste je k sobě připevnili. Upřímně nevíme, jak a proč tenhle trik funguje ale je to zaručený způsob jak vydržet v podpatcích dlouhou dobu.

Pořiďte si gelové nálepky do bot, díky kterým budou boty měkčí. Tyto nálepky existují v různých tvarech a provedeních, takže si boty můžete hezky vystlat na různých místech.

Roztahování těsných bot

Jsou vaše boty trochu těsné? Navlečte si silnější ponožky, vklouzněte do bot a pár dní před akcí v nich choďte doma. Boty se tak krásně roztáhnou. Vyrážíte na ples už dnes večer a nemáte čas vytahovat boty několik dní? Zahřejte boty fénem a choďte v nich s ponožkami jak nejdéle to půjde. Teplo z fénu urychlí celý proces.

Boty na ples? Zkuste ty skákací!

Pro některé lidi jsou i podpatky málo a berou si na ples rovnou boty skákací! Chcete je na ples také? Objednejte si vystoupení! Skokani za vámi přijedou kamkoliv a skvěle se hodí i na maturák.

A jaké jsou vaše triky na nákup těch nejpohodlnějších bot na ples?

 

1
nosič na lyže
Jak vybrat nosiče lyží

Ať už jedete na lyže, snowboard nebo se konečně chystáte vyzkoušet tu slavnou novinku sněžné brusle, není radno podcenit výbavu. V dnešním článku vám poradíme, jak vybrat nosič na lyže.

nosič lyží
Nosič na lyže

Velikosti nosičů na lyže

Základní otázkou při výběru nosičů je počet lyží, které chceme přepravovat. Zde platí jednoduché pravidlo, a tedy čím širší nosič, tím více lyží se na něj vejde.

Bezpečnost

Kdo někdy kupoval lyžařské vybavení ví, že je to docela „drahá sranda“. Je proto třeba myslet na bezpečnost a ohlídat si, že je možné lyže  k nosiči zamknout. Pokud se obáváte, že vám lyže ukradnou i s nosičem, poohlédněte se po takovém nosiči, který umožňuje zamčení přímo ke střešnímu nosiči auta.

Nejlepší tipy na závěr

 • Úplně nejjednodušší způsob jak zvítězit v boji s prostorem je pořídit si sněžné brusle. Nezaberou v autě skoro žádné místo a nosiče vůbec nemusíte řešit. Navíc je jízda na nich jednodušší a zábavnější, než na lyžích!

 

 • Nepotřebujete náhodou i nosič na snowboard? Pokud někdo z vaší rodiny a známých jezdí na snowboardu či jiném produktu na sjezdovku ujistěte se, že je k jeho uchycení nosič přizpůsoben.
 • Existují i půjčovny nosičů na lyže. Jestli jezdíte na zimní dovolenou třeba jen jednou za rok zvažte, jestli se vám vůbec vyplatí do nosiče investovat. Půjčovna vám může ušetřit dost peněz.
 • Mnoho lyžařů preferuje převážet lyže ve střešním boxu (tzv. rakev na auto), protože nemusíte upínat každý pár lyží zvlášť a je tedy rychlejší do nich lyže naskládat. Věřte, že až budete mít na parkovišti po lyžování zmrzlé a necitlivé prsty, oceníte, že stačí odemknout 1-2 zámky, lyže naházet do boxu a rychle odjet do tepla.
 • Nechte si v obchodě poradit, jak správně nosič na auto namontovat. Může vám to ušetřit spoustu vzteku.

Podle jakých kritérií vybíráte nosiče na lyže vy? Napište nám do diskuse!

 

0

Počasie vás donútilo odpratať svoje kolieskové korčule do skrine a poobzerať sa po nejakej zimnej variante? Potom vedzte, že na výber máte hneď 2 možnosti, ako si v zime zakorčuľovať:

Na zjazdovku si môžete obuť snežné korčule „Sled Dogs Snowskates“, o ktorých sme si už písali predtým. Ide o skvelý doplnok korčuliarskeho tréningu:

Dnes se zameriame na to, ako vyberať korčule na ľad. Správny výber je dobré nepodceňovať. Nesprávna voľba môže mať za následok zbytočné otlaky a zkazené zimné radovánky. Poďme sa teda pozrieť podľa čoho zimné korčule vyberať.

Výber korčúľ podľa využitia

Iné nároky bude mať samozrejme občasný „rybníčkar“ a nádejný hokejista či krasokorčuliarka.

Zimné korčule pre začiatočníka/amatéra

Pánske korčule kanady
Pánske korčule „Kanady“

Korčule na ľad, ktoré dbajú najmä na pohodlie a nízku cenu.

Pánské korčule typu „Kanady“ v amatérskej kategórii nepočítajú s tvrdými strelami, takže priamy zásah pukom môže viac bolieť a môže dokonca ulomiť držiak noža, alebo holder. Pri lacných korčuliach je to potom neopraviteľná závada.

Dámske korčule na ľad
Dámske korčule so zúbkami

Dámske korčule sa v této kategórii predávajú v klasickom variante so zúbkami na špičke noža, ale i sem už dorazila ženská emancipácia a čím ďalej populárnejšie sú i dievčenské/dámske kanady bez zúbkov. Spravidla ich výrobcovia ponúkajú vo svetlých farbách.

Nákup pánskych kanád pre nich nie je ideálnou voľbou, pretože dievčenská noha má trochu odlišný tvar.

Korčule na ľad pre profesionála

Profesionálne topánky sa vyznačujú všeobecne vyššou pevnosťou, nižšou hmotnosťou a lepším vetraním. Nôž „runner“ je možné jednoducho vymeniť a stretneme sa tu tiež so systémom vymeniteľných nožov T-Blade, ktoré nie je treba brúsiť.

Vyššia pevnosť a možnosť dokonalého utiahnutia umožňuje dokonalú kontrolu nad korčuľou a okamžitú spätnú väzbu vo vysokej rýchlosti.

Dámske profesionálne korčule na ľad sú spravidla vyrábané z pravej kože.

Pánske hokejové korčule by kvôli tvrdej škrupine nemuseli dokonale padnúť ani po maximálnom dotiahnutí šnúrok. Preto top modely umožňujú tepelné dotvarovanie na konkrétnu nohu. Korčuľa sa pri ňom nechá ohriať v rúre, aby zmäkla a po utiahnutí šnúrok sa nechá vytvrdnúť.

Pracky alebo šnúrky?

Zimné korčule pre začiatočníkov mávajú najmä v detských prevedeniach občas šnúrky nahradené prackami. Tie zjednodušujú obúvanie, no najlepšie dotiahnutie dosiahnete vždy len so šnúrkami. Pracky sa môžu navyše časom opotrebovať a výmena je náročnejšia než je to pri šnúrkach.

Zaujímavou novinkou posledných rokov je systém navíjajúcieho sa lanka a uťahovacieho kolieska, ktorý ponúkajú napríklad korčule K2 pod označením BOA. Utiahnutie je rovnako pevné ako pri šnúrkach, avšak výrazne rýchlejšie.

Predaj zimných korčúľ
Kliknite pre zobrazenie aktuálnej ponuky špecializovanej predajne Sportobchod.cz Korčule značiek Bauer, K2, Fila, K2 a ďalšie…

Akú veľkosť korčule zvoliť?

Voľba správnej veľkosti je jedným z najzásadnejších úkonov pri nákupe korčúľ. Rekreačná korčuľa na rybník môže mať o máličko väčšiu veľkosť, no ak chcete mať nad korčuľou maximálnu kontrolu, mala by padnúť čo najdokonalejšie. Oproti bežnej obuvi býva korčuľa o pol, ale i jedno celé číslo väčšie. Počítajte i s prípadnými teplejšími ponožkami, ktoré si na korčuľovanie vezmete.

Výber správnej šírky korčúľ

Najčastejšie sa na trhu stretnete s 2 variantmi šírky korčúľ:

 • EE (alebo tiež 2E) – ide o korčuľu s nižším priehlavkom a väčšou šírkou
 • D – korčule s vyšším priehlavkom a užším prevedením, ktorá je na trhu najčastejšia

Starostlivosť o korčule

Výber korčúľ na ľad sme zmapovali dostatočne a teraz si ešte povedzme niečo o ich údržbe.

 1. Mimo ľadu chráňte ostrie nožov plastovými chráničmi, ktoré zabraňujú otupenie alebo aj strhanie hrán.
 2. Čo najskôr po dokorčuľovani utrite nože korčúľ i topánku do sucha handričkou a skladujte ich na suchom mieste.
 3. Brúsenie nechajte na odborníkov.

Prajeme mnoho zábavy na ľade a tešíme sa na vaše skúsenosti s výberom korčúľ, ktoré nám môžete napísať do diskusie pod článkom.

0

Skôr než sa dostaneme k radám, ako vybrať krátke lyže, dovolím si vás upozorniť na ďalšiu hračku, ktorá ponúka ešte viac zábavy a ktorá doviedla trend skracovania k dokonalosti. Touto hračkou sú snežné korčule Sled Dogs.

Snežné korčule Sled Dogs si môžete kúpiť alebo požičať na HOPsaj.sk

Skiboard vs. Snowblade vs. BigFoot

Hneď na začiatku si v tom urobme jasno. Aký je rozdiel medzi lyžami Big Foot, snowblade a skiboard? V dnešnej dobe už žiadny. Predajcovia medzi nimi nerozlišujú a všetky uvedené označenia sa používajú pre krátke lyže, spravidla do 120 cm. Občas se stretnete tiež s definiciou, ktorá označuje lyže do 100 cm ako snowblade a nad túto dĺžku shorties.

Krátke minilyže BigFoot
Krátke lyže BigFoot

Historicky prvé boli lyže BigFoot s púhymi 63 centimetrami. O 6 rokov neskôr na trend skracovania konečne zareagoval Salamon s vlastným označením Snowblade. Pridali sa aj ďalšie veľké značky a aby toho nebolo málo, krátke lyže sa začali hromadne označovať ako skiboardy alebo shorties. Extrémne krátke lyže potom dokonca supershorties.

Na čo sú krátke lyže dobré?

Krátke lyže sú skvelé pre začiatočníkov vďaka svojej ovládateľnosti. Dnes majú už všetky carvové vykrojenie, a správne carvingové „vykrajovanie oblúčikov“ po hranách je na nich veľmi intuitívne. Krátke lyže sú menej stabilné vo vysokých rýchlostiach, ale ak vám ide hlavne o zábavu na svahu, rôzne otočky a skoky s trikmi, krátke lyže si zamilujete.

Aké sú typy skiboardov

Súčasné skiboardy sa líšia dĺžkou, tuhosťou a mierou vykrojenia. Niektoré majú tiež „twin-tip“, čiže zdvihnutú hranu vpredu i vzadu, čo umožňuje jazdu oboma smermi.

Krátke lyže sa môžu líšiť tiež v dodávanom viazaní. To je obvykle pevné a kompatibilné so štandardnou lyžiarskou topánkou. Väčšinou ho netreba upravovať na hmotnosť jazdca. Toto jednoduché viazanie sa dá jednoducho nastaviť na inú veľkosť topánky, takže sa na jednych lyžiach môže počas víkendu vystriedať viac priateľov.

Podľa čoho vyberať krátke snowblade lyže?

 • Pre začiatočníkov a jazdcov, ktorým nejde o extrémne rýchlosti, ktorí sa nechystajú mimo upravené trate sú ideálne lyže od 75 do 90 cm. Jazdci nad 80 kg môžu siahnuť po 95 cm, aby sa toľko nezabárali do snehu.
 • Do snowparku sú ideálne tvrdé širšie lyže s malým vykrojením a dĺžkou min. 100 cm.
 • Pre rýchlu jazdu voľte všeobecne čo najdlhší rozmer a radšej nechoďte pod 120 cm.
 • Do hlbokého snehu siahnite tiež po dlhších lyžiach nad 100 cm so šírkou špičky minimálne 110 mm.

Toto sú všeobecné rady pre začiatočníkov zvažujúcich nákup prvých minilyží. Keď budete kupovať druhé skiboardy, budete vedieť, či chcete dlhšie pre vyššiu stabilitu v rýchlosti, kratšie pre lepšiu ovládateľnosť, alebo širšie pre lepšie vlastnosti v prašane.

Mini lyže, podobne ako korčule snowSkates asi nikdy celkom nevytlačia klasické zjazdové lyže, ale ponúkajú zaujímavú alternatívu, spestrenie a možnosť sa odlíšiť.

Prečo ste sa pre malé lyže rozhodli vy? Ako vás zaujali snežné korčule , ktoré spomíname v úvode? Už viete aké si kúpiť krátke lyže? Napíšte nám svoje názory do diskusie pod článkom.

0

Skôr než sa dostaneme k radám, ako vybrať krátke lyže, dovolím si vás upozorniť na ďalšiu hračku, ktorá ponúka ešte viac zábavy a ktorá doviedla trend skracovania k dokonalosti. Touto hračkou sú snežné korčule Sled Dogs.

Snežné korčule Sled Dogs si môžete kúpiť alebo požičať na HOPsaj.sk

Skiboard vs. Snowblade vs. BigFoot

Hneď na začiatku si v tom urobme jasno. Aký je rozdiel medzi lyžami Big Foot, snowblade a skiboard? V dnešnej dobe už žiadny. Predajcovia medzi nimi nerozlišujú a všetky uvedené označenia sa používajú pre krátke lyže, spravidla do 120 cm. Občas se stretnete tiež s definiciou, ktorá označuje lyže do 100 cm ako snowblade a nad túto dĺžku shorties.

Krátke minilyže BigFoot
Krátke lyže BigFoot

Historicky prvé boli lyže BigFoot s púhymi 63 centimetrami. O 6 rokov neskôr na trend skracovania konečne zareagoval Salamon s vlastným označením Snowblade. Pridali sa aj ďalšie veľké značky a aby toho nebolo málo, krátke lyže sa začali hromadne označovať ako skiboardy alebo shorties. Extrémne krátke lyže potom dokonca supershorties.

Na čo sú krátke lyže dobré?

Krátke lyže sú skvelé pre začiatočníkov vďaka svojej ovládateľnosti. Dnes majú už všetky carvové vykrojenie, a správne carvingové „vykrajovanie oblúčikov“ po hranách je na nich veľmi intuitívne. Krátke lyže sú menej stabilné vo vysokých rýchlostiach, ale ak vám ide hlavne o zábavu na svahu, rôzne otočky a skoky s trikmi, krátke lyže si zamilujete.

Aké sú typy skiboardov

Súčasné skiboardy sa líšia dĺžkou, tuhosťou a mierou vykrojenia. Niektoré majú tiež „twin-tip“, čiže zdvihnutú hranu vpredu i vzadu, čo umožňuje jazdu oboma smermi.

Krátke lyže sa môžu líšiť tiež v dodávanom viazaní. To je obvykle pevné a kompatibilné so štandardnou lyžiarskou topánkou. Väčšinou ho netreba upravovať na hmotnosť jazdca. Toto jednoduché viazanie sa dá jednoducho nastaviť na inú veľkosť topánky, takže sa na jednych lyžiach môže počas víkendu vystriedať viac priateľov.

Podľa čoho vyberať krátke snowblade lyže?

 • Pre začiatočníkov a jazdcov, ktorým nejde o extrémne rýchlosti, ktorí sa nechystajú mimo upravené trate sú ideálne lyže od 75 do 90 cm. Jazdci nad 80 kg môžu siahnuť po 95 cm, aby sa toľko nezabárali do snehu.
 • Do snowparku sú ideálne tvrdé širšie lyže s malým vykrojením a dĺžkou min. 100 cm.
 • Pre rýchlu jazdu voľte všeobecne čo najdlhší rozmer a radšej nechoďte pod 120 cm.
 • Do hlbokého snehu siahnite tiež po dlhších lyžiach nad 100 cm so šírkou špičky minimálne 110 mm.

Toto sú všeobecné rady pre začiatočníkov zvažujúcich nákup prvých minilyží. Keď budete kupovať druhé skiboardy, budete vedieť, či chcete dlhšie pre vyššiu stabilitu v rýchlosti, kratšie pre lepšiu ovládateľnosť, alebo širšie pre lepšie vlastnosti v prašane.

Mini lyže, podobne ako korčule snowSkates asi nikdy celkom nevytlačia klasické zjazdové lyže, ale ponúkajú zaujímavú alternatívu, spestrenie a možnosť sa odlíšiť.

Prečo ste sa pre malé lyže rozhodli vy? Ako vás zaujali snežné korčule , ktoré spomíname v úvode? Už viete aké si kúpiť krátke lyže? Napíšte nám svoje názory do diskusie pod článkom.

0

Dĺžka detských lyží je tým hlavným parametrom výberu u najmenších lyžiarov. Materiály, miera vykrojenia a prevedenie jadra má zmysel riešiť až u starších detí.

Platí jednoduché pravidlo, že dĺžka detských lyží by mala byť o 10 až 20 centimetrov menšia, než koľko meria ich majiteľ. Počty to teda nie sú zložité, ale keďže milujeme tabuľky, jednu sem hneď vložíme 🙂

Výška dieťaťa Dĺžka detských lyží
80-90 cm 60 – 70 cm (najmenšie detské lyže)
100 cm 80-90 cm
105 cm 90 cm
110 cm 90-100 cm
115 cm 100 cm
120 cm 100 – 110 cm
125 cm 110 cm
130 cm 110-120 cm
135 cm 120 cm
140 cm 120 – 130 cm
145 cm 130 cm (hľadíme aj na ďalšie parametre)
150 cm 130 – 140 cm (najdlhšie detské lyže)

Ak máte vyššie dieťa, prečítajte si článok ako vybrať lyže.

Kratšie vs. dlhšie lyže

Ak máte tendenciu myslieť prehnane ekonomicky, potom vedzte, že kúpiť dlhšie lyže, „aby vydržali na viac rokov“, nie je rozumné. Dlhšie lyže sú horšie ovládateľné a dieťa s nimi bude viac mlátiť.

Zatáčanie i brzdenie je s nimi náročnejšie a mohlo by sa stať, že mu tento šport zošklivíte hneď v začiatkoch. Kratšie lyže sú teda omnoho menším zlom.

Najkratšie detské lyže

Odborníci sa zhodujú, že prvé detské lyže sú dobrým darčekom pre deti už od 3 rokov. Ich dĺžka začína na 60 centimetroch a často majú skĺznicu vybavenú šupinkami, aké poznáme z bežiek. Tie dieťati uľahčia pohyb do kopca i na rovine.

Od 130 cm už nájdeme lyže, ktoré ponúkajú kvalitnejšie spracovanie a technológie, známe z dospeláckych modelov. Tu už má zmysel riešiť vykrojenie a materiál jadra. Drevené jadro je lepšie než kompozitové. Väčšie vykrojenie znamená menšie oblúčiky na zjazdovke.

Viazanie a detské lyžiarky

V ponuke eShopov nájdete detské lyže s univerzálnym viazaním, ktoré dokáže upnúť bežnú zimnú topánku. Tieto lyže však neponúkajú dostatočnú kontrolu a ide skôr o srandičku, ktorá nemá s klasickým lyžovaním mnoho spoločného.
Odborníci odporúčajú i najmenším lyžiarom zaobstarať pevné lyžiarky s prackou, vďaka ktorým si lyžovanie omnoho viac užijú. Nie je dobré kupovať lyžiarky o 3 veľkosti väčšie, ale radšej siahnuť po bazárových alebo nastaviteľných. Nesprávne zvolená dĺžka totiž okrem menšího pôžitku z jazdy môže spôsobiť otlaky, omrzliny ale tiež deformáciu klenby chodidla.

Viazanie lyží nezabudnite každý rok nastaviť na aktuálnu váhu, alebo jeho nastavenia nechajte na špecialistoch. Inak hrozí jeho zbytočné uvoľňovanie, alebo naopak zlomenina v dôsledku nevypnutia lyží.

Aktuálna ponuka lacných detských lyží

Kliknite na filter nižšie a prezrite si aktuální ponuku lyží pre deti v rôznych dĺžkach.

Výber detských lyží
Kliknite na filter a prezrite si aktuálnu ponuku lacných detských lyží na www.eski.sk

Lyžiarske palice pre deti

V prvej fáze sa deťom palice nedávajú. Odvádzajú ich pozornosť a pri páde by sa mohli zraniť. Pokročilejší lyžiari potom potrebujú palice, ktoré budú po zapichnutí do snehu držať v ruke ohnuté v lakti do pravého uhla.

A NEZABUDNITE NA LYŽIARSKU PRILBU!

Toľko naše rady pre výber detských lyží. Teraz už viete akú vybrať dĺžku lyží a podľa čoho vyberať. V prípade otázok alebo zaujímavých skúseností nám neváhajte napísať do diskusie pod článkom.

0

Za chvíľu je tu zima, a preto je potrebné sa poriadne vybaviť na zimné športovanie. Pretože Snowboarding patrí medzi najpopulárnejšie zimné športy, poradíme Vám, ako si vybrať ten najlepší snowboard. Zároveň sú snowboardy k dispozícií mimo špecializovaných obchodov napríklad i v supermarketoch, ktorých cena sa častokrát môže zdať lákavá, ale v konečnom dôsledku zrejme nedostanete taký produkt, po ktorom ste túžili.

Na začiatok vám ešte ukážeme video, aby ste sa inšpirovali, čo všetko sa dá na snowboarde robiť:

Film The Art of Flight je, dalo by sa povedať, legendou medzi snowboardistami. Teraz už ale k samotnému výberu snowboardu.

Telesné kritériá snowboardistu

Medzi najdôležitejšie kritériá sa radia tie telesné. Tými je myšlená výška, váha a veľkosť nohy jazdca.

 • výška snowboardistu- Snowboard by mal siahať medzi jazdcovu bradu a nos. Väčšia alebo menšia doska sa vám bude zle ovládať, čo môže byť hlavne pre začiatočníkov demotivujúce.
 • hmotnosť snowboardistu – Každý snowboard má tiež určený odporučený hmotnostný interval jazdca. Ľahší jazdec by mohol mať problémy so zvládnutím snowboardu určeného pre tažších jazdcov. Tažší jazdci, ktorí si zaostarajú snowboard určený pre ľahších jazdcov, zase riskuju, že sa im snowboard poškodí.
 • veľkosť nohy snowboardistu – Ak si kúpite snowboard, na ktorom budú vaše topánky výrazne presahovať, nebude sa vám dariť, ako snowboardisti hovoria, rezať oblúky. To znamená, že sa vám bude presahujúca topánka zasekávať o sneh, a vy tak nebudete schopní dosiahnuť vysokú rýchlosť a celá vaša skupina už bude dole čakať pri lanovke. To iste nechcete. Dnešní výrobcovia snowboardov však myslia i na majiteľov veľkých nôh a vyrábajú tzv. wideové dosky, teda dosky, ktoré sú širšie a noha vám zo snowboardu výrazne nepresahuje.

Výroba snowboardu sa môže zdať ako jednoduchá záležitosť, ale pre laika je to naozaj veda, a preto je pri výbere snowboardu dôležité uvedomovať si vyššie uvedené kritériá.

Na čo snowboard chcete

Ďalšou dôležitou položkou pri výberu snowboardu je to, čo sa na ňom chystáte robiť. Základné druhy snowboardov presně korešpondujú s rôznymi druhmi jazdenia:

 • freeride – Takže ak chcete jazdiť mimo zjazdovku v hlbokom a neupravenom snehu, bude najlepším rozhodnutím, keď si vyberiete freeridovú dosku, ktorá je tvrdšia.
 • freestyle – Ak chcete na snowboarde tráviť dni v snowparku, teda skákať na rôznych skokoch, jazdiť po zábradlí a predvádzať iné srandy, zvoľte pri výbere freestylovú dosku, ktorá je mäkšia a pružnejšia.
 • alpine – Ak radi prekonáváte čo najvyššie rýchlosti, vyberte si slalomovú alebo tiež alpine dosku, ktorá je typicky užšia, tvrdšia a vzadu nie je zaoblená ale „useknutá“.
 • allmountain – Pre začiatočníkov je určite dobré učiť sa na doske, ktorá nie je nijak štýlovo vyhranená a dajú se na nej do istej miery robiť všetky vyššie uvedené štýly jazdenia. Takýto typ snowboardu je označovaný ako allmountain.

kategórie snowboardov
porovnanie rôznych typov snowboardov

Koľko peňazí za snowboard chcete utratiť

Rozhodne odporúčame vyhnúť sa „špárovkám“, teda snowboardom od neoverených výrobcov. Aspoň trochu kvalitný snowboard zoženiete už od 200 €, ten však bude stačiť len začiatočníkom. Najdrahšie bežne predávané snowboardy sa predávajú za zhruba 800 €. Záleží teda na zvážení toho, ako často budete snowboard využívať a ako veľmi nároční jazdci ste. Pre začiatočníkov je vhodné zvážiť kúpu „kompletu“, ktorý ponúkajú niektoré skateshopy. Teda snowboard s viazaním a topánkami, ktoré sa vzájomne dobre doplňujú a hodia sa k sebe.

Design snowboardu

Už ste si mysleli, že sme na túto súčasť výberu zabudli, však? Zámerne ju zaraďujeme až na koniec článku, pretože by to mala byť až posledná časť pri výbere snowboardu. Iste, snowboard by sa vám mal páčiť, ale nehrá to až takú zásadnú úlohu, skôr ide o bonusové body.

Snowboardy so zľavou

Kliknite na filter nižšie a prezrite si aktuálnu ponuku snowboardov v zľave:

Predaj snowboardov
Kliknite na obrázok vyššie a prezrite si aktuálnu ponuku snowboardov v akcii

Alternatíva k snowboardu – Sled Dogs

Týždeň na doske v jednom skiareáli môže byť nuda. Pre spestrenie odporúčame vyskúšať Dual Snowboard alebo snežné korčuleSled Dogs. Na HOPsaj.sk si môžete oboje kúpiť alebo len požičať. Takto budete vyvádzať:

Ak máte ešte nejaké otázky, neváhajte nám napísať do diskusie.