Tento článek bude pro někoho možná až překvapivě rychlý. Nebudeme zabíhat do přílišných detailů, ve kterých se mnohý lajk ztrácí a popíšeme si na co zejména koukat při výběru SSD disku.
Pokud neradi čtete, podivejte se níže na video, které vám poradí jaký SSD disk vybrat.

Předně si řekněme jaký je vlastně rozdíl mezi klasickým HDD pevným diskem a moderním SSD.
Pevný disk s magnetickým zápisem zapisuje pomocí pohyblivého ramena na otáčející se magnetické plotny. Jelikož obsahuje pohyblivé části, je náchylnější na poškození v důsledku otřesů a z principu mu několik milisekund trvá, než data přečte nebo zapíše.
SSD disk naproti tomu využívá technologii, kterou již dlouhou dobu známe z USB disků. Tyto disky jsou bez jakýchkoliv mechanických částí a čtení i zápis zvládají několikanásobně rychleji.

Pevný vs SSD disk
Srovnání HHD vs. SSD – Zdroj: www.PCtuning,cz

Jaká je životnost SSD disků? Technologie se stále zlepšují, a tak vykazují SSD disky při praktickém využití životnost přes deset let. Na jejich limity mohou narazit jedině profesionálové, zpracovavající denně obrovská kvanta dat.

Jakou rychlost zápisu/ čtení?

RYCHLOST! To je oč tu běží. Nenechte se však zmást závratnými rychlostmi sekvenčního zápisu a čtení, kterými se výrobci předhánějí. Sekvenční zápis je zápis uceleného souboru dat. Například filmu. Pokud počítač požíváte primárně k práci s velkými soubory, asi vás tento údaj bude zajímat. Ovšem pokud vám jde o urychlení systému, orientujte se pomocí parametru náhodné čtení/ zápis. Jedná se o průměrnou rychlost čtení drobných souborů, náhodně rozprostřených v různých místech paměti. Měří se v jednotkách IOPS (Input-output Operations Per Second – vstupně-výstupní operace za vteřinu).

Řiďte se se rychlostí náhodného zápisu/ čtení.

Zatímco běžný HDD dosahuje rychlosti čtení kolem 150 IOPS, rychlé SSD zvládají i 80 000 IOPS.

Jakou značku SSD disku doporučit?

Jako u každého hardwaru, kvalita výrobků může poměrně kolísat sérii od série. U SSD však máte možnost sledovat jeden důležitý ukazatel, a tím je Module manufacturer vs Silicon manufacturer.
Module manufacturer
: výrobce, nakupující NAND moduly od „noname“ továren a z nich skládá výsledné disky. Tímto stylem často funguje například Kingston, OCZ, Corsair a levní výrobci.
Silicon manufacturer naproti tomu vyrábí vlastní komponenty, čímž si dokáže lépe ohlídat jejich kvalitu. Sem patří zejména Micron (Crucial), Samsung, Intel a Toshiba/Sandisk. Pokud výrobce neuvádí jakými čipy je disk osazen, nejspíše se bude jednat o první uvedený typ výrobku.

Aktuální nabídka SSD disků se slevou na Alze

Na Alze můžete ušetřit hodně za rozbalené, nebo vrácené zboží ve 100% kvalitě a se zárukou. Klikněte na obrázek níže:

Prodej levných a kvaiotních SSD disků
Klikněte na obrázek s parametry vyhledávání a prohlédněte si aktuální nabídku SSD disků

Toliko k základním parametrům výběru SSD disku. Samozřejmě mohli bychom se vrhnout do povídání o řadičích, nebo variantách SATA, ovšem zde zpravidla platí, že kvalitní disk bude mít i odpovídající řadič, umožňující využití maximální rychlosti. Tento článek byl určen spíše lidem, kteří se výběru hardwaru nevěnují každý den a chtějí proniknout alespoň do základů této problematiky. Pokud se chcete dozvědět malinko více, doporučujeme i video od Alzy:

Napsali jsme pro Vás další článek, který si zabývá výběrem notebooku.

Jaké jsou vaše zkušenosti s SSD? Vybíráte i podle jiných parametrů? Napište nám do diskuse.

Sdílejte
Předchozí článekZkušenosti s Chromebookem
Další článek233 nejlepších videí v 6 minutách

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ