Trpíte nespavostí, bolí vás po ránu krční páteř, hlava, nebo máte dokonce migrény? Důvodem může být špatně zvolený polštář. Řekněme si, jaký polštář je nejlepší právě pro vás.

Kvalitní polštáře sleva
Výběr kvalitních polštářů

Polštáře podle tvaru

Největším dilematem při výběru polštáře je jeho tvar. Může být klasický, ovšem čím dál více lidí dává přednost anatomickému. Ten je tvarován podle linie těla a je vhodný pro spaní na boku a na zádech.
Klasické polštáře by měli volit lidé, kteří rádi spí na břiše a kteří ve spánku často střídají polohy.

Zdravotní, ortopedický, nebo anatomický polštář?

Zdravotní polštář byl klinicky hodnocen podle zákona o zdravotních prostředcích. Konkrétní účinky a přínos jsou testovány a shrnuty v závěru klinického hodnocení, které vám každý výrobce může doložit.

Ortopedický polštář nemusí mít žádný certifikát a nevztahují se na něj žádné směrnice nebo normy. Jedná se o polštář, který by měl předcházet problémům s páteří, což ale nemusí to být klinicky ověřeno.

Anatomický polštář je tvarovaný podle lidského těla tak, aby pomáhal udržet optimální polohu páteře, čímž uvolňuje nejen krční páteř, ale i související svalstvo, jak jsme si uvedli výše. Zákonem není nijak definován.

Kotě spící na zádech
Spaní na zádech

Polštář pro spaní na zádech

Preferujete-li spánek na zádech, volte vyšší, středně měkký anatomický polštář. Ten musí držet páteř v přirozeně zakřivené poloze a vhodně podpírat ramena i krk. Pokud při spánku na zádech chrápete, potřebujete polštář proti chrápání.
Polštář proti chrápání zlepšuje dýchání tím, že udržuje bradu vzdálenou od hrudníku, čelisti vpředu a dýchací cesty otevřené.

kotě spící na břiše
Spaní na břiše

Polštář pro spaní na břiše

Pokud spíte rádi na břiše, měli byste si koupit měkký, nízký polštář, aby se vaše páteř příliš nenamáhala velkým záklonem. Příjemný bude určitě plochý polštář, naplněný hedvábím nebo mikrovlákny, který se přizpůsobí vaší váze. Jak si řekneme níže, tyto materiály jsou také hypoalergenní.

Kočka spící na boku
Spaní na boku

Polštář pro spaní na boku

Lidé spící na boku potřebují vyšší, tužší, anatomicky tvarovaný polštář, který udrží jejich tělo a hlavně páteř ve správné poloze. Hlava by při spaní na boku neměla rozhodně „viset“ ve vzduchu.
Anatomický polštář dokáže náležitě podepřít nejen hlavu, ale také krk a ramena.

Vtipná kočka
Časté střídání poloh ve spánku

Časté střídání poloh spánku

Měníte-li často ve spánku polohy, sáhněte po klasickém tvaru, protože neexistuje univerzální anatomický polštář. Zvolte přizpůsobivý polštář, hodící se nejen pro spánek na boku, ale také na břiše a na zádech. Vaší volbou bude zlatá střední cesta. Vyberte si tedy středně měkký a středně vysoký polštář. Náplň by měla být pružná a pevná.

Dodejme ještě, že volbu ovlivňuje také tvrdost matrace. Máte-li měkkou matraci, můžete volit tvrdší polštář a naopak. Díky tomu bude hlava v ideální výšce.

Materiály polštářů

Péřový polštář je klasika, od které se však postupně upouští. Výhodou je snadné naklepání po jeho sležení. Nevýhoda spočívá zejména v tom, že peří mají rádi roztoči.

Polyesterové neboli duté vlákno se vyskytuje většinou v podobě polyesterových kuliček. Kuličky se dají koupit zvlášť a jejichž doplněním si můžete polštář napěchovat podle svých představ. Duté vlákno lze prát a neposkytuje zázemí roztočům. Polštář z dutých vláken se neslehne, tudíž nepotřebuje natřepávat.

Hedvábí je velice podobné svými vlastnostmi dutým vláknům. Hedvábné polštáře poskytují dobrou absorpci vlhkosti a jsou hypoalergenní. V létě dokáží chladit a v zimě hřát.

Paměťová pěna a latex reagují na teplotu těla. Při kontaktu s ním měknou a přizpůsobují se jeho tvaru.
K dostání jsou buďto ve formě kousků paměťové pěny, nebo jako jeden kus anatomického polštáře.

Polštář pro alergiky

Ohledně materiálu vám již odpověděly předchozí řádky. Při výběru polštáře pro alergiky myslete také na volbu vhodného pratelného materiálu jeho povlaku.

Polštář Ostrich na cestování
Ostrich polštář

Polštář na cestování a do práce

Nedokázal jsem si to odpustit a pro zajímavost se musím zmínit o zajímavém Ostrich pillow. Až komicky působící polštář se stal trhákem na Kickstarteru. Polštář vám umožní usnout prakticky kdekoliv a je skvělým přítelem každého cestovatele, ale i člověka, trávícího v práci dlouhé směny. Ostrich Pillow je k dostání na Amazonu.

Jak dlouho se zvyká na nový polštář?

Pokud jste doposud spali na klasickém polštáři, nemusí být první noc na anatomickém polštáři příjemným zážitkem. Tělo zvyklé na nesprávnou polohu a prudká změna se mu nemusí líbit. Do týdne si ale nejspíše nový polštář zamilujete. Pokud nepříjemné pocity neodezní, polštář pro vás nebude tím pravým a měli byste se poohlédnout po něčem jiném.

Jaké jsou vaše zkušenosti s anatomickými polštáři? Napište nám do diskuse pod článkem.

Sdílejte
Předchozí článekJak vybrat kytaru
Další článekJaké in-line brusle vybrat

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ