Kvalitní matrace je jedním z hlavních faktorů, ovlivňujících kvalitu spánku. Jelikož ji budete využívat třeba dalších 10 let, je dobré výběr matrace neuspěchat. Řekněme si tedy podle čeho vybírat.

Kromě rozměrů je potřeba při vybírání matrace zohlednit svůj věk a způsob uložení (varianta roštu). Samozřejmě roli hraje také míra využití. Investice do matrace k dennímu používání bude jiná, než u matrace pro občasné návštěvy. Hlavním parametrem výběru matrace však jistě bude její tvrdost. Všemu se budeme podrobněji věnovat v následujících řádcích.

Jaká je ideální tvrdost matrace?

Většina výrobců nabízí čtyři stupně tvrdosti, přičemž číslo 1 značí nejměkčí, určenou zejména starším lidem.

Tvrdost č. 1 nabízejí zejména latexové matrace a modely ze studené pěny. Zabraňují otlačeninám a díky vysoké míře přizpůsobení se tělu napomáhají relaxaci svalů.

Tvrdost č. 2 naleznete u matrací sendvičových, polyuretanových, ale i pružinových a ze studené pěny. Těmto matracím se lépe daří udržovat páteř v jedné rovině. Tato tuhost je oblíbená zejména u žen a lehčích mužů.

Tvrdost č. 3 poskytují matrace pružinové, sendvičové (vícevrstvé) a profilované. Zpevněny bývají vrstvou kokosového vlákna, PUR pěny, nebo studenou pěnou s vyšší hustotou.

Tvrdost č. 4 nabízí ty nejpevnější materiály a je vhodná spíše pro lidi s vyšší hmotností.

Kombinace tuhostí je dnes již běžnou věcí. Najdete tak matrace, nabízející takzvané zóny s různou tuhostí pod hlavou, boky a nohama. Při výběru však nedejte na teorii a hlavně si vyzkoušejte, co je vám nejpříjemnější.

Jak vybírat matrace
Jakou matraci koupit

Matrace podle polohy při spánku

Každý z nás stráví 90% noci na zádech, na boku, nebo na břiše. Podle toho bychom měli také vybírat matraci a polštář.

Matrace pro spánek na zádech – pro lidi, kteří spí na zádech, je ideální tvrdší matrace. Ta poskytne pevnou oporu páteři, přičemž váha se rovnoměrně rozloží po celé ploše.

Matrace pro spánek na boku –  v této poloze zatěžujete plochu postele velice nerovnoměrně. Ramena, boky a kolena zatěžují matraci daleko více než stehna, krk a chodidla. Příliš tvrdá matrace má za následek ohýbání páteře do nepřirozené polohy. Následkem bývá neklidný spánek a časté probouzení. Matrace pro spaní na boku by měla být středně tvrdá až měkká.

matrace v akci se slevou
Klikněte pro aktuální nabídku

Matrace pro spánek na břiše –  (nebo časté střídání poloh) –  V tomto případě sáhněte po středně tvrdé matraci. Situace je podobná spánku na zádech, ovšem příliš tvrdá matrace by byla nepříjemná.

Jak by měla být matrace velká?

Je to jednoduché. Matrace by měla být ideálně o 20 až 30 centimetrů delší než člověk, který na ní leží.

Na šířku je obecně pro pohodlný spánek bráno jako minimum 100 centimetrů, ovšem některým lidem nevadí ani 60. Záleží na tom, jak moc se při spánku převalujete.

Matrace pro děti, dospělé a seniory

Jak již jsme si uvedli výše, senioři většinou sáhnou spíše po měkčích matracích. Také jsou pro ně vhodnější vysoké matrace, ze kterých se jim lépe vstává. Naopak dětem je lepší pořídit spíše tvrdší matraci, která lépe vyhovuje potřebám jejich vývoje. Dospělí by měli volit tuhost podle svého pohodlí.

Potah matrace

Pokud je to možné, sáhněte po snímatelném potahu, který můžete snadno vyprat. Na výběr je dnes také z nespočtu materiálů. Alergici mohou sáhnout po hyperalergenních materiálech.

Jaký rošt pod matraci zvolit?

Aby matrace dostatečně dýchala a nemnožili se v ní roztoči, je dobré neumísťovat matraci na jednolitou plochu. Daleko vhodnější je rošt. Například pružné lamelové rošty ještě zpříjemní spaní a vylepší vlastnosti matrace.
Pružinové a taštičkové matrace je možné uložit na pevnou desku nebo pevný rošt, kde mezery nepřesáhnou 4 cm. Pěnové a latexové matrace pokládejte na lamelový rošt, který podpoří ortopedické vlastnosti matrace. Použít lze samozřejmě i laťkový rošt, který ovšem tolik nepruží.
Pokud plánujete koupit polohovatelný rošt, nezapomeňte si ověřit, zda je k tomuto účelu vhodná právě vaše matrace. Například matrace s kokosovým vláknem nejsou k ohýbání a polohování vhodné.

2 matrace vs. jedna velká

Společná matrace na letiště, neboli dvojlůžko krásně vypadá a nikdy se vám nestne, že byste zapadli do mezery. Na druhou stranu pokud je mezi partnery velký hmotnostní rozdíl, alespoň jeden z nich bude muset udělat kompromis v tuhosti.
Stejně tak lidem s mělčím spánkem by mohlo vadit, že ucítí převalování svého partnera. Odborníci tudíž doporučují spíše dvě samostatné matrace.

Materiály matrace

No a závěrem trocha teorie, ve které se zmíníme o jednotlivých materiálech.

Líná pěna (Visco)

Díky své schopnosti reagovat na tlak a teplo se dokonale přizpůsobí tvaru vašeho těla. Matrace z viskoelastické pěny jsou ideální pro ty, kteří vyžadují vysoký komfort a pohodlí.

Studená pěna (HR)

Díky otevřené buněčné struktuře nabízí vysokou prodyšnost a pružnost. Poskytuje antialergické klima pro váš zdravý spánek.

PUR – pěna

Složení PUR pěny zaručuje dobré kopírovací vlastnosti a pevnost. Běžně se používají v dětských postýlkách, ale i v nemocnicích.

Latex

Latex se vyrábí kombinací přírodní šťávy z kaučukovníku a syntetického latexu. Zpracováním těchto dvou látek vzniká velice odolný materiál. Latex je velmi pružný a dokáže se dokonale přizpůsobovat tvaru těla. Latexové matrace jsou velmi hygienické pro baktericidní a fungicidní vlastnosti tohoto materiálu. Tyto matrace většinou obsahují systém průduchů pro výměnu vzduchu a tepla.

Matrace se slevou

Prohlédněte si aktuální nabídku matrací ve slevě na Mall.cz. Na výběr máte z desítek materiálů a provedení:

Prodej matrací se slevou
Klikněte pro zobrazení aktuální nabídky matrací ve slevě

Životnost matrace

Průměrná životnost matrace je 5 až 10 let. Následně by se měla vyměnit zejména z hygienických důvodů

Doufáme že vám tento článek pomohl s výběrem matrace a těšíme se na vaše dotazy a připomínky v diskusi. Závěrem představujeme alternativní matraci, určenou pro lidi, spící na boku.

Jak vybírat matrace
Jakou matraci pro spánek na boku
Sdílejte
Předchozí článekJak vybrat sluchátka
Další článekZabezpečovací systémy InHouse

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ