Při koupi jakéhokoli hudebního nástroje je před samotným pořízením důležitá konzultace s někým, kdo má s daným nástrojem a hrou na něj delší zkušenost. Vyvarujete se tak zbytečným chybám, které vás potom mohou demotivovat při cvičeni. (U kytary to bývají často vysoko zdvihnuté struny-vysoký dohmat a pod.)
Našim rádcem ohledně kytar je David Fajmon, nabízející Lekce kytary v Liberci.

Sepsali jsme pro vás několik důležitých bodů, jak vybrat kytaru v případě, že není nikdo, kdo by do prodejny šel s vámi a poradil vám.

Akustické a elektro akustické kytary

Různé tvary a rozměrové proporce kytary

Klasická kytara – bude tou správnou volbou, pokud hrajeme vážnou hudbu, či hudbu podobného žánru, při kterém používáme prstovou techniku. Na této kytaře naleznete nylonové struny, které jsou v tomto žánru nenahraditelné. Klasická kytara má širší hmatník, který muže dělat problém při hře menším dětem s malými prsty. Na druhou stranu, nylonové struny jsou šetrnější k bříškům prstů. Nicméně každý kytarista si na nich vypěstuje mozoly, díky kterým už žádnou bolest při hře nikdy nepocítí.

 Dreadnought vs. jumbo kytara
Základní typy akustických kytar

Dreadnought kytara – s touto kytarou se setkáváme nejčastěji. Je velice oblíbená kvůli své všestrannosti v různých hudebních žánrech od táborákového hraní, popu, bluesu až po rock. Je důležité vědět, jaký styl chcete hrát. Pokud inklinujete k sólování určitě budete potřebovat kytaru s výřezem v těle, díky kterému se dostanete tónově výše, což vám na nástroji otevírá další možnosti. Začátečníci výkroj ovšem rozhodně nevyužijí. Pokud zvolíte výřez na sólování u jakéhokoli druhu akustické kytary, mějte na paměti, že se tím naruší stavba těla a rezonanční vlastnosti. Výřez nám tedy dává možnosti hrát ve vyšších polohách, ale trochu nám ubírá na kvalitě rezonancí – zvuku. Nicméně s tím si začátečník vůbec nemusí lámat hlavu, neboť spíše trénované – náročnější ucho kytaristy si později těchto detailů všímá.

Jumbo kytara – tento druh kytary se oproti těm ostatním vyznačuje větším i hlubším tělem. Tento fakt má samozřejmě vliv na zvuk. Ten je hlubší a robustnější. Kytary Jumbo mají také bezpochyby delší sustain = délka tónu. I u tohoto typu kytary si můžete vybrat tu s výřezem na sólování či bez. Lidé většinou váhají mezi právě jumbem a Dreaghnoutem. Co dodat? Musíte sami posoudit, která z nich se vám lépe drží a zní. Každý člověk hledá zvuk jiný, a proto se nedá říci, která kytara je ta nejlepší právě pro vás.

Dohmat kytary

Nejčastější nešvar především u levnějších kytar bývá vysoký dohmat, což je vzdálenost strun od hmatníku kytary. V případě, že jsou struny příliš vysoko, kytarista se nadře při mačkání strun. To se stává často demotivující, jelikož hra vyžaduje nadměrnou sílu, střídání akordů a prstokladů se tak stává složitější a časově náročnější = technika hry se nezrychluje. Kytara kvůli nadměrnému napínání strun také neladí a to je velmi demotivující.

Obrázek níže demonstruje špatně seřízenou kytaru – struny jsou příliš vysoko. Zdvižení bývá největší zpravidla od 12. pražce směrem ke kobylce.

Seřízení kytary
Špatně seřízená kytara se strunami vysoko

Opačný problém také není výjimkou. Při položení strun těsně nad hmatník dochází při oscilaci struny k nepříjemnému drnčení, které vzniká nárazem struny o pražec.  viz. následující foto.

Jak vybrat kytaru
Struny kytary jsou příliš nízko

Je proto důležité mít nastavený zdvih strun akorát. Rozdíl dohmatu můžete dobře vidět, když vyzkoušíte více kytar, především doporučuji srovnání s dražšími modely, kde by dohmat měl být v pořádku. Tam si můžete všimnout rozdílů.

Správně seřízená kytara se nachází na třetím obrázku. Ideální je vizuálně zkontrolovat posazení strun nad 12. pražcem. Osvědčené zdvižení strun nad pražci je 2,5 – 3 mm.

Jakou elektrickou kytaru
Správně seřízená kytara

Kytara na obrázku by tedy mohla mít posazení strun klidně i nižší.)

Na konec je důležité říci, že kytary v sobě mívají výstuhu krku, s kterou se dá prohnutí krku dolaďovat. Ne vždy ale dokážeme tímto povolením či utažením výstuhy posazení strun zachránit. Někdy je u akustické kytary potřeba upilovat vložku do kobylky (to jde pouze cca o 2 mm.) Další zásahy už jsou náročnější a je lepší se jim vyhnout správným výběrem kytary.

Elektrické kytary

Elektrické kytary podle žánru

Elektrická kytara je nepopsatelně skvostný vynález. Ve spojení s nespočetným množstvím aparátů a počítačových programů a různých zvukových efektů, které mají své potenciometry, je možné vykouzlit nekonečně mnoho zvukových kombinací. Namícháte si svůj zvuk, který vás může dělat výjimečným a každý z těch zvuků si můžete uložit do zvukových bank.

Podle čeho vybírat kytaru
Kytary v akci a se slevou na Kytary.cz

Každé zvukové nastavení se hodí do jiného žánru a tady se dostáváme k podstatě mé myšlenky:
Nespočet zvuků = nespočet žánrů. Na elektrickou kytaru můžete hrát: Klasiku, Pop, Blues, Funky, Rock, Rock and Roll, Metal a tak dále. Takový výběr stylů vám nenabídne ani akustická kytara, ani jiný nástroj. To dělá z elektrické kytary něco výjimečného. Je samozřejmě potřeba mít také dobrý zesilovač, lidově kombo. Ten nám musí zprostředkovat dobře vyvážený zvuk a korekce.

Elektrické kytary podle tvaru

Mezi nejznámější a nejpoužívanější tvary patří:

Elektrická kytara Stratocaster
Kytara Stratocaster

Kytara stratocaster patří mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější kytary. Jsou stylově nevyhraněné a najdete je u hráčů jako Eric Clapton, Steve Vai a mnoho dalších. Žánrová nevyhraněnost je dána tím, že jsou povětšinou osazeny snímači Single a Humbucker. Každý z těchto snímačů vám nabízí ten pravý zvuk pro daný žánr.

Tvar kytary telecaster
Kytara telecaster

Kytara telecaster rozděluje lid na 2 tábory. Buď se jim velice líbí, nebo naopak vyvolává negativní vizuální dojem. Jedno je ale jisté, žádná kytara nemá čistější zvuk.

Tvar kytary SG
Kytara SG

Kytaru SG proslavil ku příkladu sólový kytarista od AC DC Angus Young. Nejčastěji ji naleznete spíše v tvrdších hudebních stylech, kam se hodí také svým „ostrým“ vzhledem.

Tvar kytary Les Paul
Kytara Les Paul

Les Paul je univerzální kytara, která je velice používaná na styly, které mají k sobě celkem daleko: Blues a Metal. Dále také Rock a Rock and Roll a další. Pro dokonalý čistý zvuk budeme postrádat Singl snímače, proto spíše použijeme tuto kytaru pro zkreslenou hru.

Proč se lepí některé krky ze tří kusů dřeva?

Řez kmenem stromu
Řez kmenem stromu
hmatnik
Střídání desek

Představme si příčný řez kmene stromu, z kterého se v určitých částech vyřezává materiál na stavbu kytarových krků. Strana, která je blíže ke středu a dřeni se označuje jako pravá strana. Proč? I když stroje vyřežou desku rovnoměrně, dřevo má tendenci se kroutit. Je prokázáno, že s úplně největší pravděpodobností se bude materiál kroutit tak, že pravá strana bude vypouklá. Viz. řez hned pod textem.

Spojují se tedy desky střídavě: Pravá strana nahoru, levá strana dolu, pravá strana nahoru… Tímto se nám síly pnutí vyrovnávají a výsledkem je, že se nám výsledný napojovaný materiál nekroutí. Je ale pravda, že tyto krky se u levnějších základních kytar, kvůli zvýšení pracnosti/ceny, neobjevují.
Pokud jste kytaru vybrali a rozhodli jste se učit, určitě si najděte alespoň pro začátek učitele, abyste se vyvarovali nešvarům začátečníků.

Pomohl vám náš článek a už máte jasno kterou kytaru si pořídit? V případě dalších dotazů neváhejte napsat do diskuse pod článkem.

Sdílejte
Předchozí článekJakou slackline koupit?
Další článekJak vybrat polštář na spaní

3 KOMENTÁŘE

  1. Dobře napsanej článek. Nevěděl jsem, že osvědčené zdvižení strun nad pražci má být 2,5 – 3 mm. Jednoducho popsané informace o kytarách, kterí mně osobně stačí.

  2. JJ, tyhle informace jsou celkem důležité a i když to říkají prodejci snad při každém nákupu, každý člověk má pocit, že když si objedná kytaru někde na netu ,že to musí hned hrát a nejlépe to být i naladěno. Zajímavé je, že to platí hodně u kytaristů, zatímco bubeníci reflexivně po vybalení nového bubnu či sady bicích jako první věc sundavají blány a dávají si svoje…

ZANECHAT ODPOVĚĎ