Dozrávající rajčata
Máte mnoho rajčat? Usušte je v sušičce potravin!

Právě Vám na zahrádce dozrávají rajčata a jiné pochutiny, nestíháte je rovnou spotřebovat a nechcete se jich jen tak zbavovat? V předchozích článcích už jsme Vám pomohli s výběrem smoothie makeru a odšťavňovače. Nyní se Vám pokusíme přiblížit další možnou úpravu plodin.

Jablka ze sušičky potravin
Jablka ze sušičky na ovoce jsou zdravým mlsáním

Sušení potravin je velmi dobrý způsob uchovávání plodin, jelikož se během něj ztratí pouze 20% vitamínů a například ovoce, tvořené z velké části z vody, dostane po sušení ještě výraznější chuť. Sušené ovoce se hodí například do ovesné kaše, což je mimochodem zdravá a chutná snídaně. Sušené potraviny mají dlouhodobou trvanlivost, a tak si můžete plody, které Vám vyrostly na zahrádce, vychutnávat i v zimních měsících. Usušit můžete ovoce, zeleninu, houby, bylinky nebo i maso. V tomto článku Vám poradíme, na co si dát při výběru sušiček pozor.

Na začátek je důležité říct si, kolik plodin hodláte průměrně usušit. To lze odvodit například z toho, kolik plodících rostlin máte na zahradě. Hlavně podle plánovaného usušeného množství potravin si pak vyberete sušičku, která bude splňovat Vaše požadavky. Hlavní kritéria pro výběr sušiček jsou příkon, velikost a funkce.

Příkon sušičky potravin

V tomto případě je potřeba zdůraznit, že není vhodné usušit potraviny co nejrychleji, neboť při rychlém sušení, tedy při sušení s vysokým příkonem, se ztrácí nejvíce vitamínů. Neplatí tedy zde obvyklá přímá úměra – „čím více, tím lépe“. 250 W je příkon, který postačí skromnějšímu sušiči potravin. Sušička s příkonem kolem 500 W je určena pro průměrné sušiče, zato pro ty, kteří jsou vášnivými sušiči potravin, by byla vhodná sušička s příkonem zhruba 1000 W.

Velikost sušičky ovoce a zeleniny

Každá sušička má svůj počet pater, neboli plat. Běžně se doporučuje rozmezí mezi 3-5 platy. Pro vášnivé sušiče to však může být i více, ale sušička, která má méně než 3 plata, není vhodná ke koupi. Až nakrájíte své plodiny, dáte nám za pravdu.

Přídavné funkce sušičky potravin

Sušička není moc komplikovaný stroj, nejdůležitější funkcí by měla být regulace teploty. Čím přesnější regulace, tím lepší sušička. Další funkce, jako například neobvyklá cirkulace vzduchu či skleněná dvířka od sušičky jsou už pouhou zbytečností, u kterých riskujete, že se Vám sušička ovoce rozbije. Tyto funkce se zdají být spíše marketingový tah výrobce než v praxi využitelná vychytávka.

Aktuální nabídka sušiček ovoce a zeleniny

Jakou sušičku na ovoce a zeleninu
Klikněte na obrázek a prohlédněte si aktuální nabídku sušiček potravin

Doufáme, že jsme Vám s výběrem sušičky pomohli. Pokud máte nějaké dotazy nebo osobní zkušenosti se sušením ovoce a zeleniny, neváhejte a napište nám je do diskuse.

Sdílejte
Předchozí článekSmrtonosná selfie
Další článekJaké klokaní boty

1 komentář

  1. Výběr sušičky není jednoduchý. Na trhu existuje spousty parádních sušiček. Já si tak trochu potrpím na kvalitu (co se domácích spotřebičů týče), takže jsem vybrala yden sušičku. Zatím jsem velmi spokojená.

ZANECHAT ODPOVĚĎ