Máte v plánu vyrazit na výlet do přírody? Pak se Vám jistě bude hodit dalekohled. Výběr dalekohledu se možná zdá jako složitá záležitost, ale po přečtení našeho článku, kde Vám vše vysvětlíme, už budete mít jasno.

Dělení dalekohledů

Dalekohledy můžeme dělit podle několika parametrů. To nejzákladnější, nejviditelnější dělení je na monokulární a binokulární.
Monokulární dalekohledy jsou ty, které jsou určené na sledování jedním okem. Ty bychom pro turistické účely rozhodně nedoporučovali, protože pokud sledujete objekt pouze jedním okem, nedokážete ani odhadnout vzdálenost sledovaného objektu.

Binokulární dalekohledy jsou, jak jste si už jistě dokázali odvodit, dalekohledy určené pro sledování oběma očima. Výhodou tohoto typu dalekohledu je to, že je pozorovaný obraz plastický, díky čemuž lépe vnímáte celé pozorované prostředí. Binokulární dalekohledy se dají dále dělit na tzv. spektivy a triedry.

Spektivy jsou výsuvné dalekohledy, u kterých nejsou použity na rozdíl od triedrů prizmatické hranoly. Ve srovnání s triedry jsou spektivy lehčí, mají menší zorné pole a nebývají tak kvalitní jako triedry.

Označení dalekohledu

U každého dalekohledu je uveden číselný kód ve tvaru například „8×21“. Číslo před „x“ značí zvětšení dalekohledu. Tedy v našem případě (8×21) je zvětšení 8, což znamená, že například pozorovaný objekt vzdálený 800m vypadá jako objekt, který by byl vzdálený 100m bez dalekohledu.

Číslo za „x“ je hodnota průměru předních čoček dalekohledu, udávaná v milimetrech. Čím je toto číslo větší, tím jasnější bude obraz (myšleno při stejném osvětlení). Je však jasné, že větší dalekohled bude také těžší a bude složitější udržet ho v rukou.

Světelnost dalekohledu

Díky větší světelnosti je jasnější obraz. Vyšší světelnost dalekohledu přijde vhod za horších světelných podmínek. Hodnota se dá zjistit z poměru průměru objektivu a zvětšení. Pro náš případ dalekohledu s údaji 8×21 by tedy průměr výstupní pupily dalekohledu (obraz formovaný optikou okulárů) byla 3 mm. Průměr pupily lidského oka se mění, ve tmě dosahuje až 7 mm, kdežto ve světle se pohybuje mezi 2-3 mm. Ideálně by se měla výstupní pupila oka a dalekohledu shodovat.

Možná to vše vypadá složitě, ale není tomu tak. Máme pro Vás připravenou přehlednou tabulku s parametry, podle které si snadno dokážete vybrat dalekohled, který pro Vás bude vyhovující.

  • Malý (kapesní) dalekohled: 8×21, 10×21, 8×25, 10×25
  • Kompaktní dalekohled: 8×32, 10×32, 8×42, 10×42
  • Klasický dalekohled: 10×50, 12×50, 10×56, 12×56
  • Velký dalekohled: 10×56, 12×56

Aktuální nabídka dalekohledů na Alze

dalekohled se slevou v akci
Klikněte na obrázek a prohlédněte si kompletní nabídku dalekohledů na Alze

Tak snad už víte jaký dalekohled si koupit! Pokud máte nějaké dotazy, neváhejte se nás na ně zeptat v diskusi pod článkem.

Sdílejte
Předchozí článekJak vybrat pračku
Další článekJak vybrat tablet

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ