Sušička se hodí každému, kdo potřebuje mít co nejrychleji usušené prádlo a nechce se spoléhat na předpovědi počasí, dále těm, kteří nemají dostatek prostoru v bytě na sušák nebo se jim snad sušák zdá neestetický.

Koupi sušičky pečlivě zvažte, sušička Vás totiž přijde draho, pokud nemáte pračku, která zvládne alespoň 1 400 otáček za minutu, aby bylo prádlo pořádně vyždímané.

Typy sušiček prádla podle plnění

Stejně jako u praček, si můžete vybrat sušičku podle toho, z jaké strany chcete do sušičky vkládat prádlo (či jiný předmět, sušit můžete třeba i plyšáky, boty a mnoho dalšího). Na trhu tedy jsou sušičky s vrchním plněním a sušičky s předním plněním.

 • sušičky s vrchním plněním nejsou tak prostorné a jsou lepší pro lidi, kteří trpí bolestmi zad, protože se nemusejí při vkládání tolik ohýbat.
 • sušičky s předním plněním jsou o něco větší a musíte se k nim ohýbat, na trhu je jich však více, tudíž je větší možnost vybrat si takovou, která Vám bude přesně vyhovovat.

Druhy sušiček prádla podle sušení

V zásadě je možno rozdělit sušičky podle toho, jakým způsobem suší. Prvním, rozšířenějším typem jsou kondenzační sušičky a druhým typem jsou ventilační (nebo též odvětrávací či odtahové).

Princip kondenzační sušičky
Princip kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem

Kondenzační sušičky přeměňují páru, která vzniká při sušení prádla, na vodu, která je následně ukládána do speciální nádoby, tu musíte poté vylévat, nebo je voda odváděna do odpadu. Nejsou tedy náročné na bytové úpravy, lze je v podstatě umístit kamkoliv. To z nich činí žádané zboží, a proto existují mimo běžné kondenzační sušičky i různé úpravy těchto modelů:

 • kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem – jejich výhoda je v nízké spotřebě elektriky (až o 50% ve srovnání s běžnými kondenzačními sušičkami). Tepelné čerpadlo totiž ohřátý vzduch dokáže zchladit a prádlo pak není tolik vlhké. Tento typ sušiček je vhodný pro lidi, kteří chtějí často sušit prádlo v sušičce.
 • kondenzační sušičky s parní funkcí Vám ušetří čas dvojnásobně. Zvládnou totiž prádlo i „vyžehlit“. Pomocí páry odstraní známky zmačkání. Tyto sušičky dokáží i provonět prádlo.
Nyní se budeme podrobněji věnovat ventilačním sušičkám, které nasávají vzduch z místnosti a následovně odvádějí páru ve speciální hadici buďto ven z domu (ideální případ), nebo zpět do místnosti (díky páře je pak v místnosti vysoká vlhkost). Hodí se do nových bytů nebo do bytů, které se rekonstruují, protože před koupí musíte naplánovat, kudy hadice na páru povede.
Odvětrávací sušičky jsou levnější variantou, musíte si však připočíst náklady spojené se stavebními úpravami. Ušetříte však i na jejich provozu, nespotřebovávají tolik elektriky jako kondenzační sušičky.

Kombinace pračky se sušičkou

Jestliže máte opravdu málo místa v bytě, určitě oceníte pračku a sušičku v jedné „krabici“.  Jako nevýhoda modelů 2v1 se běžně uvádí, že je nutné před sušením část prádla vyndat, protože k sušení je potřeba více prostoru než k praní. Nejedná se však až o tak velkou nevýhodu, protože ne všechny typy látek jsou vhodné k sušení, takže byste stejně museli část prádla vyndat. Nespornou nevýhodou je vyšší spotřeba elektřiny.

Ovládání sušičky

S ovládáním je to podobné jako u praček – u levnějších modelů musíte sami navolit více možností (teplotu a dobu sušení), tím pádem snáze uděláte chybu (třeba i nevědomky) a je tedy i větší pravděpodobnost, že se Vám oblečení v sušičce kvůli špatně navolenému programu poničí. Dobu sušení můžete odhadnout díky přiložené tabulce v návodu u sušičky, je dána velikostí bubnu sušičky, dále vlhkostí, druhem a množstvím prádla, které chcete sušit.

Dražší a novější modely jsou lehčí na ovládání – jsou na nich předpřipravené programy. Některé pračky dokonce mají tzv. fuzzy system (občas také nazýván jako „šestý smysl“), které sami díky senzorům rozpoznají, kolik prádla v sušičce je, jak moc vlhké je a také rozpozná druh prádla a přizpůsobí tomu ideální program. Mimochodem díky tomu ušetříte i nějakou tu korunku, protože prádlo bude tak akorát usušené a ne přesušené.

Funkce sušičky

Kromě výše zmíněného fuzzy systemu, si můžete například vybrat i to, jak budou vypadat a jak se budou moci otvírat dvířka sušičky. Dvířka mohou být čirá (skleněná) nebo neprůhledná. Můžete si vybrat i to, na jakou stranu se budou otvírat, což opět ocení ti z Vás, kteří si váží každého centimetru ve svém domě. Příjemnou funkcí může být i ukazatel zbývajícího času, odložení času sušení, dětská pojistka nebo speciální program pro alergiky, který odstraní třeba prach z prádla.

Recenze na sušičky prádla

Důležitým parametrem při výběru jsou také recenze na sušičku prádla. Klikněte na obrázek níže a přečtěte si recenze u jednotlivých modelů. Na Alze naleznete širokou nabídku od nejlevnějších modelů, až po ty nejkvalitnější:

Levné sušičky prádla
Klikněte na obrázek a zobrazte si nejlevnější, i nejlepší sušičky s recenzemi.

Tak už snad víte o sušičkách na prádlo vše potřebné. Pokud přece jen máte nějaký dotaz, napište nám diskuze pod šlánkem. Rádi Vám na něj odpovíme.

Sdílejte
Předchozí článekJak vybrat tablet
Další článekJak vybrat digitální fotoaparát

8 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, je to velmi pěkně napsaný článek a přijde mi velmi přínosný, vzhledem k tomu že zrovna sama vybírám sušičku. Rozvedli jsme s manželem a zařizuji si postupně nové bydlení, ale přiznám se, že se ve všech těch parametrech úplně nevyznám. Nejsem si jistá, co pro mě znamená, že je sušička dobrá, a co ne, mohl byste mi pomoct?
  Vzhledem k financím a k tomu, co od sušičky požaduji, jsem předběžně vyčlenila tyto dvě: http://nejsusicky.cz/susicka-gorenje-d-8666-n-recenze/ a http://susicky.heureka.cz/beko-dpu-8360-x/ , ale nevím, jestli je to dobrá volba. Co myslíte vy? Nebo byste mi spíše do malého bytu (kde žiji sama) doporučil spíše nějakou jinou?
  Děkuji, Heřmanová.

  • Dobrý den, z těch dvou sušiček, které jste napsala, vám tu druhou, Beko, příliš nedoporučuju. Je sice poměrně levná, ale za to má velmi vysokou spotřebu, a tak by se vám to dost projevilo na účtě za elektřinu. Spíše doporučuju vyšší investici do sušičky, než poté platit hodně peněz za elektřinu. Ta první sušička vypadá slušně. No a pokud budete hledat jinou sušičku Beko, pak se podívejte třeba na tuto https://www.arecenze.cz/recenze-susicek/#BekoDPU7380X ta není o mnoho dražší, a má o dost nižší spotřebu. Snad dobře vyberete. 🙂

   • Já osobně tedy tuto sušičku příliš nedoporučuji. Měli jsme ji, a i při nízké spotřebě spokojený nejsem, za dva roky odešla. Spíše doporučuji jakoukoliv jinou značku než Beko, slyšel jsem dobré ohlasy na Whirlpool nebo AEG, co myslíte? 😉

    • Přesně jak říká pan Pokorný. My ji máme asi rok a je dost hlučná a už jsme ji museli dvakrát opravovat, takže taky bych tuto nedoporučila.

    • Whirlpool není špatnej, s aeg nemám zkušenost. My máme doma Whirlpool už nějakou dobu, docela dobře suší, nemá špatnou spotřebu, to je dobrá investice. Jinak, k Beku – nekupuj, když je jiná možnost.

    • AEG v současné době patří mezi top, navíc má spoustu chytrých programů a funkcí. Bohužel jsou dražší, takže je to něco za něco.

 2. Dobrý den, jdu pro radu. V čem je jiná hybridní sušička od kondenzační? Nemohu se rozhodnout která varianta bude lepší pro pětičlenou rodinu. Děkuji za odpověď.

 3. Dobrý den, skvělý článek, pomohl mi při rozhodování. Díky vám jsem přesně věděla, co od pračky požaduji – chci, aby byla spojená se sušičkou. Takže nakonec asi sáhnu po AEG, ale ještě bych se zde ráda poradila, jestli je zde někdo, kdo by mi mohl můj výběr vyvrátit? Děkuji za rady!

ZANECHAT ODPOVĚĎ