Žehlení zrovna není úplně oblíbenou činností, „utrpení“ se však může snížit tím, že si vyberete tu správnou. A jak si tu správnou vybrat Vám poradíme v dnešním článku! Trh žehliček na prádlo uspokojí snad všechny spotřebitele. Vývojáři žehliček si uvědomují, že žehlení je potřeba co nejvíce zpříjemnit, a tak se opravdu snaží, aby bylo žehlení co nejsnazší a zabralo Vám co nejméně času. Můžete si vybrat mezi klasickými napařovacími žehličkami, suchými žehličkami, cestovními žehličkami, bezdrátovými žehličkami nebo žehličkami s vlastními generátory páry. Nyní se podíváme na jednotlivé typy žehliček podrobněji a dále Vás upozorníme na parametry, které byste měli při výběru žehličky zohlednit.

Suché žehličky

Fotografie suché žehličky
Suchá žehlička

Suché žehličky jsou určené k žehlení mírně vlhkého prádla. Jsou nejlevnějším typem žehliček na trhu, jejich cena se pohybuje mezi 300 Kč a 1 000 Kč. Jejich funkčnost je ale omezena tím, že nejsou vybaveny napařováním a co víc – jejich žehlící plochy nebývají kvalitní. Mezi nejčastější materiály žehlících ploch se zde řadí nerez, hliník či teflon. Jejich výhodou (kromě ceny) je snadná obsluha a také fakt, že z nich nejde vlhkost do Vašeho bytu. Suché žehličky jsou tak trochu „žehličkovým old schoolem“.

Napařovací žehličky

Fotografie napařovací žehličky
Napařovací žehlička – klasika

Napařovací žehličky jsou nejrozšířenějším druhem žehliček. V jejich ceně je velký rozdíl – nejlevnější žehličky můžete pořídit už od 200 Kč, ty nejdražší seženete za zhruba 5 000 Kč. Jasnou výhodou napařovacích žehliček je, že není potřeba prádlo kropit, či jej žehlit vlhké. Napařovací žehlička (jak název napovídá) si dokáže vyrobit páru, která následovně proniká do vláken prádla a díky tomu můžete prádlo lépe narovnat. Právě napařování je jednou z funkcí, která ulehčuje žehlení.

Cestovní žehličky

Fotografie cestovní žehličky
Cestovní žehlička

Vývojáři žehliček myslí i na ty, kteří často cestují, právě pro ně jsou určené malé a odlehčené cestovní žehličky. Můžete si vybrat mezi cestovními suchými žehličkami a cestovními napařovacími žehličkami. Jejich cenové rozpětí se nachází mezi 400 Kč až 1 200 Kč.

Bezdrátové žehličky

Fotografie bezdrátové žehličky
Bezdrátová žehlička

Bezšňůrové žehličky jsou výhodou pro ty z Vás, kteří se bojí, že na kabel od žehličky šlápnou a shodí si ji na zem. Nabíjí se v podstavci, ze kterého vstřebají do sebe energii a teplo. Základnu je možné připnout například na žehlící prkno.

Žehličky s parním generátorem

Fotografie žehlčiky s parním generátorem
Žehlička s parním generátorem

Jedná se o opravdu to nejlepší, co trh žehliček pro domácnosti v současné době může nabídnout. Zároveň je nutno podotknout, že se už postupem času stávají čím dál tím více cenově dostupné. Nejlevnější parní stanice (jak se také žehličkám s parním generátorem říká) koupíte od 2 500 Kč a dobře vybavenou seženete za zhruba 6 000 Kč. Parní stanice se skládá z žehličky a z nádoby s vodou, žehlička po každém odložení z ní nasaje páru. Tím pádem je vyšší výstup páry (i 5x více než u napařovacích žehliček) a díky tomu Vám zabere žehlení kratší dobu (uvádí se, že žehlení s parním generátorem trvá 2-3x méně než s napařovacími žehličkami). Nevýhodou může být větší hmotnost těchto žehliček s parními generátory, ale na druhou stranu jsou velmi kompaktní a dá se s nimi lehko manipulovat. Samotná žehlička je naopak lehčí, není v ní totiž zabudován napařovací systém.

Žehlící plocha

Žehlící plocha žehličky je velmi důležitý parametr. Čím lepší je, tím lépe žehlička po prádle klouže. Mezi nejkvalitnější materiály k výrobě žehlících desek patří keramika nebo safír. Safírové žehlící plochy můžete navíc jako jediné čistit drátěnkou. Žehličky s nerezovou, hliníkovou či teflonovou žehlící plochou bychom nedoporučovali. Nejsou tak tvrdé a snadno se mohou poškrábat (například o zip).

Funkce žehliček

  • automatické vypnutí – žehlička se sama vypne, když je převrácená, nebo když se s ní delší dobu nehýbá. Jednak tím ušetříte na elektrice, ale hlavně se jedná o bezpečnostní prvek. Zabraňuje tomu, aby se někdo o žehličku nepopálil či neopařil.
  • odvápňovací systém – v dřívějších dobách se lila do žehliček destilovaná voda, aby se předešlo vytvoření vodního kamene v žehličkách. Dnes už tomu tak u většiny žehliček není, můžete do nich nalévat vodu z vodovodu, neboť jsou vybaveny odvápňovacím systémem.
  • anti-drip systém (nebo také drip-stop) – zabraňuje odkapávání. Využijete jej hlavně v případech, když máte nastavenou nižší teplotu páry. Voda se totiž neodpařuje tak rychle při nízkých teplotách a může odkapávat.
  • self-clean systém – některé žehličky se mohou sami čistit. Děje se to tak, že se tlakem páry pročistí všechny otvory v žehličce.

Příkon a parní výkon žehliček

Vysoký příkon žehličky je důležitý pro snadné žehlení. Příkon by měl být vyšší než 1 300 W. Čím vyšší příkon je, tím dříve budete mít žehličku nahřátou. Parní výkon udává množství páry, které dokáže žehlička vyprodukovat v určitém časovém intervalu. Tato hodnoto se uvádí v gramech za minutu. Doporučujeme žehličky, které mají parní výkon alespoň 40 g/m.

Žehličky se slevou na Alze

Žehličky se slevou v akci
Klikněte na obrázek a prohlédněte si aktuální nabídku žehliček na Alze

Žehlící služby

Pokud žehlení nestíháte, nebo ho prostě opravdu nesnášíte, můžete využít žehlících služeb. Můžete například žehlení svěřit sociálně či zdravotně znevýhodněným ženám, které jsou fixované na svůj domov a nemohou vykonávat práci mimo něj. Nevýhodou této služby je, že jí mohou využít pouze Pražané, nicméně do budoucna se plánuje rozšíření i do dalších měst!

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ