Jiné nároky na plátno klade promítání grafů a sledování filmů v HD kvalitě. Podle způsobu využití, ale i možností dané místnosti budete volit různá plátna, jak si řekneme níže.
Fixní, nebo mobilní plátno?
Pokud si s sebou vozíte projektor na různá místa, bude ideální sáhnout po plátnu se stativem. Zde je důležité hledět na kvalitu provedení a jednoduchost montáže/ demontáže. Méně kvalitní konstrukce se mohou při častých převozech snadněji poškodit.
Roli zde bude hrát také co nejnižší hmotnost. Promítací plátno se stojanem má zpravidla praktický obal pro přenášení.
Máte-li k dispozici držák projektoru a stěnu pouze k promítání, bude vám vyhovovat nejlevnější varianta, kterou je plátno v rámu. Kompromisem je potom roletové promítací plátno, které po projekci snadno sbalíte.
Prohlédněte si aktuální nabídku zlevněných promítacích pláten na Alze:
Promítací plátno s elektrickým zatahováním
Pokud nemáte velký promítací sál, ve kterém byste nedosáhli na šňůrku, jedná se o funkci, kterou lze oželet. Přeci jen pravděpodobnost případné poruchy zde oproti klasické roletě stoupá. Pokud však chcete jen to nejlepší a rádi si za to připlatíte, není co řešit.
Jaká je ideální velikost promítacího plátna
Zde musíme zvážit tři hlavní parametry:
Možnosti projektoru – levnější projektory mají velkou projekční vzdálenost, takže se může stát, ž v malé místnosti nepokryjete celou šířku plátna.
Vzdálenost posledního diváka – by měla odpovídat maximálně šestinásobku výšky plátna.
Vzdálenost prvního diváka – by měla být minimálně ve vzdálenosti 2-3 násobku uhlopříčky.
Poměr stran projekčního plátna
Pro sledování filmů rozhodně volte poměr stran 16:9, ve kterém se dnes natáčí skoro vše. Pro firemní prezentace a přednášky pak sáhněte klidně po projekčním plátnu s formátem 4:3.
Materiály promítacích pláten
U dražších pláten udávají výrobci také ideální pozorovací úhel.
Projekční plátno, odrážející světlo rovnoměrně všemi směry, má široký pozorovací úhel a menší odrazivost. U tohoto plátna vás také může více rušit světlo z postranního okna.
Plocha s užším pozorovacím úhlem má větší odrazivost a vyšší jas.
Šedé, nebo bílé projekční plátno?
Trendem posledních let jsou stříbrná a šedá promítací plátna. Jejich účelem je nabídnout při sledování filmů dokonale černou barvu. V jednoduchosti lze říci, že lidské oko je mnohem citlivější na odstíny černé, než bílé barvy. Tudíž když filmový projektor promítá černou, šedé plátno ji ještě zvýrazní. Naše oko si přitom nevšimne, že bílá není tak dokonale bílá.
Jaké jsou vaše zkušenosti s projekčními plátny? Napište nám je do diskuze pod článkem.
Pěkný článek, děkují mockrát za něj 🙂 Zrovna totiž vybírám projekční plátno.